Dom Kościuszki pięknieje dzięki Polonii

2022-02-06 20:55

Polonia z Filadelfii w Pensylwanii z powodu pandemii kolejny rok z rzędu nie mogła uroczyście świętować 4 lutego urodzin Tadeusza Kościuszki w jego domu. Muzeum Kościuszki, najmniejsza jednostka objęta opieką Narodowej Służby Parków Stanów Zjednoczonych (NPS), od blisko roku jest zamknięte. Jednak, dzięki staraniom Polonii, przechodzi renowację, która podniesie jakość spotkań z polsko-amerykańskim bohaterem.

Znana głównie z podpisania Deklaracji Niepodległości i Konstytucji Stanów Zjednoczonych, licznie zamieszkała przez Polaków Filadelfia od listopada 1797 r. do maja 1798 r. gościła naszego wybitnego rodaka. Tadeusz Kościuszko, zasłużony w wojnie o amerykańską niepodległość, przez ten czas mieszkał w domu przy 301 Pine Street, który od lat jest najważniejszym dla Polonii obiektem w Filadelfii. Tu też, po latach od postawienia przed budynkiem w 1967 r. z inicjatywy historyka Edwarda Pinkowskiego pamiątkowej tablicy, działa Muzeum Kościuszki, o którego stworzenie zadbali m.in. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na wschodnią Pensylwanię Henry Wyszyński oraz biznesmen Edward Piszek, który wykupił budynek.

Odwiedzający mają okazję zobaczyć pamiątki z epoki wojny o niepodległość, ale też rekonstrukcję pokoju, w którym mieszkał Kościuszko i autentyczne przedmioty codziennego użytku z tego okresu, meble, odzież i rzeczy osobiste. Polonijni wolontariusze wspierają zarządzające obiektem NPS jako przewodnicy muzeum i co roku organizowali w nim spotkania z okazji urodzin bohatera. Teraz, czekając na otwarcie budynku po pandemii, polonijne organizacje u boku NPS zajęły się modernizacją obiektu. Zainstalowano już nowy system ogrzewania i chłodzenia, naprawiono elewację. Renowację przeszły też toalety. Dzięki Jackowi Szklarskiemu remont dolnego poziomu budynku zostanie zakończony w planowanym terminie.  

Obecnie trwają rozmowy nad modernizacją wystawy, digitalizacją broszur, wprowadzeniem nowych eksponatów oraz pomocy naukowych włącznie z nagraniem filmu edukacyjnego przybliżającego działalność Kościuszki w wojnie o niepodległość USA. Uczestniczą w nich The Kosciuszko Foundation, Philadelphia Chapter (Sylwia Czajkowska, Ela Gosek, Bozena Korczak); Polish Heritage Society (Marie Hejnosz); Poles in America Foundation (Peter Obst); Polski Uniwersytet Ludowy (Margaret Zaleska), Jagiellonian Law Society (Elizabeth Zechenter). Osoby zainteresowane uczestnictwem w tym projekcie mogą kontaktować się z Fundacją Kościuszkowską pod adresem [email protected].