Do NYC wracają imprezy sportowe. Stadiony wkrótce nie tylko dla szczepionych

2021-02-12 12:09

Nowojorscy kibice, choć z ograniczeniami, mogą niebawem znów zasiąść na trybunach. Problem w tym, że część obiektów sportowych zamieniono w centra szczepień. W mieście powstaną też dwa dodatkowe - zaopatrywane z zapasów federalnych. Stan po cichu utworzył też domy opieki dla chorych na Covid-19.

Dla wielu nowojorczyków ta decyzja była na wagę złota. Gubernator Andrew Cuomo (64 l.) w środku największej od lat zimy zdecydował się na otwarcie trybun stadionów dla kibiców.

Nie obędzie się bez ograniczeń. Po pierwsze - liczba widzów została ograniczona do 10 proc. pojemności trybun w obiektach, które mogą przyjąć ponad 10 000 kibiców, po drugie każdy chętny do podziwiania sportowców będzie musiał najpóźniej 72 godziny przed meczem przejść test na koronawirusa.

- Jeśli masz negatywny wynik, to masz negatywny wynik, więc test jest kluczem - stwierdził gubernator w czasie konferencji.

Według jego zapowiedzi pierwszym w NYC meczem dostępnym dla kibiców może być zaplanowane na 23 lutego w Barclays Center spotkanie Brooklyn Nets z Sacramento Kings.

I tu pojawiają się problemy. Krótko po oświadczeniu gubernatora, burmistrz NYC Bill de Blasio (60 l.) stwierdził, że miasto w porozumieniu z władzami stanu chce właśnie w Barclays Center uruchomić kolejny masowy punkt szczepień - dla Brooklynu.

Miasto, które narzeka na brak dostaw szczepionek, dość szeroko planuje nowe centra. Kolejne ma powstać na Staten Island w kompleksie handlowym Empire Outlets.

- Ten punkt, przeznaczony dla mieszkańców SI, zostanie otwarty wkrótce - zapewnia burmistrz.

Niezależnie od władz miejskich i stanowych dwa centra szczepień zamierza uruchomić administracja federalna. Centra w Medgar Evers College w Crown Heights i York College w Jamaica mają ruszyć 24 lutego. Od miejskich różnią się tym, że będą zaopatrywane w szczepionki z zapasów federalnych, niezależnie od stanowego przydziału. Każde z nich ma szczepić po 3 tys. osób dziennie.

- To część federalnego programu mającego na celu pomoc najbardziej dotkniętym i najtrudniej dostępnym populacjom - powiedział koordynator Białego Domu do spraw Covid-19 Jeff Zients (55 l.), obecny na konferencji gubernatora.

Administracja stanowa nie pochwaliła się oficjalnie innym osiągnięciem. Od listopada w Nowym Jorku uruchomiono 19 domów opieki przeznaczonych wyłącznie dla pacjentów z Covid-19. Na 1941 przygotowanych tam łóżek mogą trafić pacjenci w stabilnych stanach, a pracownicy mają jedynie wspierać ich powrót do zdrowia.

Według czwartkowych danych w szpitalach w całym stanie przebywało 7 342 pacjentów z Covid-19. W środę wykonano 285 499 testów z których 3,54 proc - 10 999 było pozytywnych. Zmarły 122 osoby chore na Covid-19. PARA

Nasi Partnerzy polecają