Diecezja Albany ukrywała seksualne nadużycia księży

2021-08-02 16:07

Zamiast zawiadomić policję wysyłali księży-pedofili na prywatne leczenie. Długoletni były szef rzymskokatolickiej diecezji Albany mówi, że diecezja przez dziesięciolecia ukrywała nadużycia seksualne księży.

Kolejne trzęsienie ziemi wśród amerykańskich katolików. Biskup Howard Hubbard (83 l.), który kierował diecezją w Albany od 1977 do 2014 roku przyznał, że diecezja chroniła ksieży ostarąnych o molestowanie seksualne.

- Kiedy w latach 70. i 80. padał zarzut niewłaściwego zachowania seksualnego księdza, powszechną praktyką w diecezji Albany i innych miejscach było tymczasowe usunięcie księdza z posługi i wysłanie go na leczenie – powiedział Hubbard w oświadczeniu dla Albany Times-Union.

Dopiero gdy licencjonowany psycholog lub psychiatra ustalił, że ksiądz jest w stanie powrócić do służby bez ponownego wywoływania skandalu, diecezja rozważała przywrócenie go do posługi. Księża tacy byli jednak nadal obserwowani przez przełożonych.

Sam Hubbard również był oskarżony w przeszłości o molestowanie nieletnich, czemu wielokrotnie zaprzeczał.

Przeciwko diecezji Albany wniesiono w ciągu ostatnich dwóch lat około 300 pozwów o molestowanie. Skarżący, dziś dorośli, korzystają ze stanowego prawa, które czasowo zniosło przedawnienie dla spraw o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Prawo to wygasa 14 sierpnia.