Hakeem Jeffries

i

Autor: AP Photo/Carolyn Kaster Hakeem Jeffries

Czyha na fotel Pelosi

2022-11-22 17:22

Zaledwie dzień po wielkim ogłoszeniu Nancy Pelosi (82 l.), że rezygnuje z funkcji lidera Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów, na jej miejsce już pojawił się chętny. Jest nim nowojorczyk Hakeem Jeffries (52 l.).

Demokrata w tegorocznych wyborach w 8. okręgu wygrał z republikaninem Yuri Dashevskym (62 l.) aż o 45 pkt proc. Polityk w piątek ogłosił, że teraz to on chce stanąć na czele demokratów w Izbie Reprezentantów. Wystosował już list do partyjnych kolegów, zachęcając ich do wsparcia jego kandydatury. Obiecał, że będzie dążył do odzyskania większości, którą w tym roku stracili na rzecz republikanów.

Jeffries zasiada w Kongresie od 2013 r., a od 2019 r. sprawuje funkcję przewodniczącego House Democratic Caucus, klubu demokratów w Izbie Reprezentantów, który składa się z kierownictwa partii. Na jego czele stoi Pelosi, lider większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer (83 l.) oraz whip James Clyburn (82 l.). Na niższych stanowiskach z Jeffriesem na czele zasiadają Katherine Clark (59 l.), obecna asystentka lidera większości, oraz Pete Aguilar (43 l.), wiceprzewodniczący klubu. Zarówno Hoyaer, jak i Clyburn również zapowiedzieli, że ustąpią ze swoich stanowisk, a na ich miejsce chcą wskoczyć Clark i Aguilar. Cała trójka otrzymała już poparcie Nancy Pelosi.

Nasi Partnerzy polecają