Cuomo może zatrzymać $5,1 mln

i

Autor: AP

Cuomo może zatrzymać $5,1 mln

2022-08-18 18:31

Spór byłego gubernatora Nowego Jorku ze stanową komisją etyki zakończony – a przynajmniej na razie. Sąd zdecydował, że Andrew Cuomo (65 l.) nie musi zwrócić zawrotnej kwoty $5,1 mln, którą zapłacono mu za napisanie książki o zarządzaniu kryzysem w obliczu pandemii koronawirusa. Oddania środków domagali się członkowie komisji.

Wspólna Komisja Etyki Publicznej (JCOPE) w lipcu br. na mocy decyzji Kathy Hochul (64 l.) została przekształcona w Komisję Etyki i Lobbingu w Rządzie. Niefunkcjonująca już więc komisja, JCOPE, w 2020 r. zgodziła się, by Cuomo napisał książkę zatytułowaną „American Crisis: Leadership Lessons from the COVID-19 Pandemic”. Jak zapewniał wydawca tytułu, Penguin Random House, Cuomo opowiada w książce „porywającą historię o tym, jak przejął inicjatywę w walce z wirusem COVID-19, gdy Nowy Jork stał się epicentrum pandemii”.

W 2021 r. organ jednak cofnął swoją decyzję. Jego zdaniem Cuomo nie dotrzymał obietnicy, iż nie wykorzysta żadnych zasobów stanowych do napisania swojej książki. I choć polityk przyznał, że personel stanowy pracował nad dziełem, rzekomo robił to dobrowolnie i w czasie wolnym od swoich codziennych obowiązków. JCOPE zażądała więc, by były gubernator oddał 5,1 mln dol., które wydawca zapłacił za książkę, w ciągu 30 dni. Wówczas Cuomo złożył pozew, twierdząc, że członkowie komisji byli stronniczy i naruszyli jego prawa do sprawiedliwego procesu. Adwokat Cuomo, Rita Glavin, w oświadczeniu cytowanym przez agencję Associated Press nazwała działania JCOPE "haniebnym, bezprawnym, marnującym funduszy podatnika".

We wtorek sędzia stanowa Denise A. Hartman odrzuciła wniosek komisji dotyczący nakazu oddania pieniędzy przez polityka. Zdaniem sądu kara została nałożona bez wymaganego przez prawo przesłuchania administracyjnego.

Nasi Partnerzy polecają