Chcą wymierzać surowsze kary za posiadanie broni. Prokuratura rusza na wojnę z przemocą

2020-10-16 13:55 para
Gangi terroryzują Brooklyn
Autor: Dreamstime Gangi terroryzują Brooklyn

Prokurator federalny Brooklynu zapowiada mocniejsze uderzenie w przestępczość z bronią i narkotykami trawiącą Nowy Jork. Chce wymierzać kary surowsze, niż te, które są wymierzane na poziomie stanowym.

Pełniący od lipca obowiązki prokuratora federalnego dla Wschodniego Dystryktu NY Seth DuCharme (50 l.) zapowiedział zdecydowane działania w celu rozwiązania problemu gwałtownego wzrostu przemocy z użyciem broni w NY. Jego zdaniem doprowadziła do niego pobłażliwość organów wymiaru sprawiedliwości, która zapanowała w czasie pandemii koronawirusa i niepokojów społecznych. - Miasto nie jest już tak bezpieczne jak kiedyś - powiedział DuCharme. - Nasze przesłanie jest jasne: brutalni przestępcy będą aresztowani, zatrzymani i ubezwłasnowolnieni w systemie sądowym - dodał.

DuCharme zapowiedział, że zespół kilkunastu starszych prokuratorów w jego biurze przerwie inne sprawy i tak jak on, skupi się na ściganiu brutalnych przestępstw związanych z użyciem broni. Ich liczba jest bowiem zatrważająca. Według danych NYPD, w tym roku doszło już do 1172 strzelanin, gdy przed rokiem było ich 618. Do 11 października w mieście doszło do 354 zabójstw - o 90 więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku.

David Patton, dyrektor wykonawczy biura Obrońców Federalnych stanu NY skrytykował inicjatywę DuCharme, mówiąc, że federalne ściganie przestępstw związanych z bronią palną często dotyczy broni znalezionej w czyjmś domu. Jego zdaniem ściganie samego posiadania broni wcale nie prowadzi do redukcji liczby przestępstw związanych z jej użyciem.

Najnowsze