W związku z rasistowskim atakiem w supermarkecie, w wyniku którego z rąk nastolatka zginęło 10 osób, gubernator ogłosiła, że podpisze rozporządzenie, na mocy którego powstanie pierwszy w historii stanowy urząd ds. walki z terroryzmem. Zapowiedziała także, że złoży oficjalny wniosek do prokurator generalnej Letitii James (64 l.) o przeprowadzenie dochodzenia ws. mediów społecznościowych. Jej zdaniem to one są jednym ze sposobów rozpowszechniania się ideologii białej supremacji.
Polityk ogłosiła również, że do życia zostaną powołane nowe jednostki bezpieczeństwa. Będą one interweniować w przypadku, gdy użytkownicy mediów społecznościowych wykażą oznaki zagrażające innym. Gubernator zaapelowała również, by ustawodawcy przyjęli jej projekt ustawy, na mocy której więcej rodzajów broni będzie podlegać stanowym przepisom dotyczącym broni palnej.
– Wierzymy, że te kroki są konieczne, aby stawić czoła rosnącej nienawiści i szerzącemu się ekstremizmowi w naszym stanie – powiedziała.
Izba Reprezentantów również przegłosowała ustawę, która wzmocniłaby federalne środki zapobiegania wewnętrznemu terroryzmowi. Jej zwolennicy twierdzą, że wypełni ona luki w wymianie informacji wywiadowczych między Departamentem Sprawiedliwości, Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FBI, dzięki czemu będzie można szybciej reagować na rosnące zagrożenie. Adam Kinzinger (44 l.) był jedynym Republikaninem, który głosował za przyjęciem ustawy.
Nowojorskie prawo należy do stanów z bardziej restrykcyjnymi zasadami dotyczącymi broni, bowiem wymaga od mieszkańców wykazania „uzasadnionego powodu” do noszenia broni ręcznej. Obowiązuje w nim też tzw. prawo „czerwonej flagi” pozwalające funkcjonariuszom organów ścigania na złożenie wniosku do sądu o odebranie komuś broni, jeśli jest on potencjalnie niebezpieczny z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.