Chcą milionów, by ostrzegać przed żywiołami

2021-09-14 16:26

Kolejne nowojorskie hrabstwa otrzymają środki federalne na naprawę szkód, jakie spowodował huragan Ida. Kongres rozważy też czy przeznaczyć pieniądze na modernizację systemów, które pozwalają szybciej i sprawniej ostrzegać nowojorczyków przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Hrabstwa Suffolk na Long Island i Sullivan na granicy z Pensylwanią mogą liczyć na federalne wsparcie. - Oba kwalifikują się do pomocy federalnej na naprawę szkód spowodowanych przez niszczycielskie powodzie wywołane huraganem Ida - poinformowała w niedzielę gubernator Kathy Hochul (63 l.).

Zarządy obu hrabstw mogą teraz liczyć na publiczne pieniądze, a mieszkańcy Suffolk dodatkowo również na pomoc indywidualną. - Współpracujemy z naszymi partnerami na wszystkich szczeblach rządowych, aby zapewnić pomoc rodzinom i społecznościom, które stają na nogi po niszczycielskim działaniu Idy, pomoc, której potrzebują, aby się odbudować - zaznaczyła Hochul w oświadczeniu.

W całym stanie podobną pomocą zapewniającą środki samorządom i indywidualnym poszkodowanym otrzymały już hrabstwa Bronx, Queens, Kings, Richmond i Westchester.

Ale by tragedia się nie powtórzyła senator Chuck Schumer (71 l.) wezwał w niedzielę Kongres do wydania $33 mln na modernizację systemów prognozowania ekstremalnych warunków pogodowych w USA, głównie National Mesonet Program. - To, co obserwowaliśmy w przypadku huraganu Ida i obserwujemy coraz częściej, to fakt, że burze potrafią szybko zmieniać swoja trasę, wysokość opadów i inne czynniki - stwierdził Schumer w oświadczeniu. - Musimy nadążać za nimi w czasie rzeczywistym.

Lider senackiej większości chce, by $3 mln z tych funduszy przeznaczone zostało na modernizacje systemu ostrzegania pogodowego w stanie Nowy Jork. Objęłaby ona usprawnienia 126 stacji obserwacyjnych. - Bez ulepszeń i inwestycji federalnych zdolność prognozowania Nowego Jorku może stać się ograniczona, a musi być jasna i klarowna - podkreślił Schumer. Jego wniosek poparli już inni politycy. - Finansowanie naszych krajowych systemów pogodowych i ponadlokalnych systemów monitorowania pogody umożliwia dokładne prognozowanie lokalne, które pozwala nowojorczykom dowiedzieć się, czy muszą ewakuować się z domu - dodała senator Kirsten Gillibrand (54 l.).

Po huraganie Ida władze NYC zostały skrytykowane m.in. za brak ostrzeżeń przed możliwą katastrofą, mimo że prognozy ogólne mówiły o możliwości lokalnych podtopień i zalań.