Grudzień, styczeń i luty będą najbardziej krytycznym okresem dla USA – przyznał szef Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom Robert Redfield (69 l.). - Wierzę, że to będzie najtrudniejszy okres w historii zdrowia publicznego w tym kraju, głównie z powodu presji na system opieki zdrowotnej - powiedział podczas spotkania w Izbie Handlowej USA. CDC szacuje, że do lutego wirus może zabić prawie 450 tys. Amerykanów. To mniej więcej tyle, ile liczy Kansas City, MO, czy Sacramento, CA.
W środę w całych Stanach odnotowano ponad 200 000 tys. nowych przypadków koronawirusa i 100 tys. hospitalizacji z powodu Covid-19 w ciągu jednego dnia. Zmarły aż 2804 osoby.
W NYC siedmiodniowy wskaźnik zakażeń Covid-19 sięgnął 5,19 proc., podczas gdy dzienna liczba zakażeń doszła do 1962 chorych. Ostatni raz takie wyniki obserwowano w maju.
Czy sytuację poprawi szczepionka, której zatwierdzenie do użytku w USA spodziewane jest 10 grudnia? Władze stanu NY, które liczą na rozpoczęcie jej dystrybucji 15 grudnia, mają ponad 14 mln dol. na przygotowanie programu szczepień. Do tej pory jednak nie wykorzystały z nich ani centa. - Dystrybucja szczepionki może kosztować stan miliard dolarów. Rząd federalny nie zapewnił stanom funduszy w jakikolwiek sposób zbliżonych do tej kwoty – wypomniał z kolei podczas środowej konferencji gubernator Andrew Cuomo (63 l.). Ale nie wszystkie koszty szczepienia ponosi stan. W październiku rząd federalny zawarł porozumienie z sieciami CVS i Walgreen w sprawie dystrybucji szczepionek do domów opieki, które będą jednymi z pierwszych odbiorców.
W Nowym Jorku to właśnie tam trafi pierwsza partia 170 tys. dawek. Na szczepienie czeka około 85 tysięcy pensjonariuszy i 130 tys. personelu medycznego. Nowojorski program przewiduje zaszczepienie do końca 2021 r. 20 mln mieszkańców. Na razie władze NYC apelują do starszych osób, by ograniczyli do minimum aktywności poza domem.
Bardziej nietypowe ostrzeżenie wydał stan Ohio apelując do mieszkańców, by unikali podróży do... Ohio. To nie błąd. Stan trafił na własną listę ostrzeżeń dla podróżujących po tym, jak jego siedmiodniowy wskaźnik pozytywnych testów pierwszy raz od kwietnia wzrósł powyżej 15 proc. Władze radzą zostać w domach i wychodzić wyłącznie po zaopatrzenie.
Również CDC zaleca rezygnację ze świątecznych podróży. Podobnie jak przed Świętem Dziękczynienia, kiedy jednak 50 mln. Amerykanów zdecydowało się na wyjazdy do rodzin. CDC spodziewa się, że liczba zakażeń będzie przez to rosnąć do 10 dni po Święcie Dziękczynienia. - Najbezpieczniej będzie odłożyć wakacje i pozostać w domu - dodała dr Cindy Friedman z Wydziału Zdrowia Podróżnych CDC.