Biden traci w oczach obywateli

2022-05-21 17:58

Amerykański prezydent wciąż zmaga się ze spadającym poparciem. W maju odnotowano najniższy poziom aprobaty działań Joe Bidena (80 l.) w czasie całej jego prezydentury. To wynik m.in. drastycznie rosnących cen, kryzysu przestępczości i utrzymującej się pandemii.

Obywatele Stanów Zjednoczonych coraz mniej ufają swojemu prezydentowi. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Associated Press-NORC Center for Public Research, tylko 39 proc. dorosłych Amerykanów aprobuje działania Bidena. Jedynie dwóch na dziesięciu pełnoletnich mieszkańców USA twierdzi, że kraj zmierza we właściwym kierunku – w zeszłym miesiącu taką opinię powielało 30 proc. badanych. Spadek jest szczególnie widoczny wśród Demokratów, którzy teoretycznie powinni patrzeć przychylniej na zachowanie prezydenta.

To, co powinno niepokoić Bidena przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, to to, że poparcie dla jego osoby wśród zwolenników Partii Demokratycznej wynosi 73 proc. W sondażach AP-NORC przeprowadzonych w 2021 r. aprobata działań Bidena wśród Demokratów nigdy nie spadła poniżej 82 proc.

Republikanie oceniają prezydenta jeszcze gorzej i nie darzą go szczególną sympatią. Mniej niż jeden na dziesięciu z nich popiera działania Demokraty na rzecz gospodarki. Taki pogląd podziela aż dwie trzecie Amerykanów.

W ogniu krytyki znajduje się także kwestia imigracji. Zaledwie 38 proc. popiera prezydenta w tej sprawie. Z kolei 45 proc. Amerykanów aprobuje sposób, w jaki Biden radzi sobie w stosunkach międzynarodowych z Rosją. Wynik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od czasu wybuchu wojny w Ukrainie.