Biden najpewniejszym kandydatem demokratów w wyborach prezydenkich

2020-06-25 20:26 para

Demokratyczny kandydat na prezydenta, Joe Biden (71 l.) nieoficjalnie wygrał prawybory w Nowym Jorku.

Wynik został opublikowany tuż po 9 pm, na podstawie sondaży.
Jednak urzędnicy i obserwatorzy twierdzą, że jest za wcześnie, aby określić ostateczne wyniki prezydenckiego wyścigu w Nowym Jorku, ponieważ prawie dwie trzecie głosów oddano pocztą - a Rada Wyborcza zacznie je liczyć dopiero w przyszłym tygodniu.
Nowy Jork ma 320 elektorów w konwencji demokratycznej. Większość, 274 głosy, przyznawane są proporcjonalnie na podstawie wyników prawyborów w całym stanie.
Były wiceprezydent USA z Delaware uzyskał poparcie najważniejszych demokratów w całym Empire State, w tym od gubernatora Andrew Cuomo (63 l.), który pełnił funkcję sekretarza gabinetu w administracji Bidena.
- Popieram Joe Biden na prezydenta i wierzę, że będzie on kolejnym prezydentem USA - powiedział Cuomo w zeszłym tygodniu.
Zwycięstwo Bidena w Nowym Jorku nadchodzi prawie trzy tygodnie po tym, jak zebrał wystarczającą liczbę głosów delegatów, aby wygrać nominację Demokratów do startu w wyborach.
Wziął udział w prawyborach jako faworyt, ale jego kampania rozprysnęła się w kluczowych głosowaniach w Iowa i New Hampshire, gdzie głosy odebrał mu sentor Bernie Sanders (78 l.) z Vermont.
Biden zdobył jednak kluczowe poparcie od długoletniego kongresmana i lidera praw obywatelskich Jamesa Clyburna (79 l.), który popchnął go do zwycięstwa w Południowej Karolinie.
Sanders próbował powrócić do czołówki prezydenckiego wyścigu, ale wybuch pandemii koronawirusa zmusił obu kandydatów do wycofania się z aktywnej kampanii.
Biden zostanie formalnie nominowany przez Partię Demokratyczną na sierpniowej konwencji w Milwaukee, WI.

Najnowsze