Ameryka pomału się otwiera

2021-04-06 14:25 MOD

W całej Ameryce zaszczepiono już ponad 100 mld osób. W Nowym Jorku, według stanowych władz szczepionkę otrzymał już co piąty mieszkaniec, a w sobotę odnotowano absolutny rekord – 249 tys. zastrzyków wykonanych w ciągu doby. Optymistycznego obrazu dopełniają wchodzące w życie nowe łagodniejsze zasady epidemiczne. Nowy Jork, New Jersey, ale też inne amerykańskie stany, znoszą kolejne zakazy.

Od poniedziałku w Nowym Jorku nie obowiązuje już godzina policyjna dla działających biznesów – kin, kręgielni, klubów bilardowych, kasyn, siłowni i centrów fitness. Nie dotyczy to jedynie restauracji, które nadal mogą działać jedynie do 11 pm. W NY obsługiwać mogą 75 proc. dopuszczalnej liczby gości, w metropolii jedynie 50 proc. Nowojorczycy mogą też liczniej się gromadzić i kibicować ulubionym drużynom na stadionach, od weekendu otwarte są też niektóre teatry i kluby widowiskowe na Broadway’u, choć przy wejściu spodziewać można się prośby o okazanie wyniku testu lub dowodu szczepienia.

Akcja szczepień w Nowym Jorku wkracza od wtorku na kolejny poziom. Prawo do zastrzyku uzyskują bowiem wszyscy dorośli mieszkańcy stanu, czyli osoby powyżej 16. roku życia, co cieszy urzędników. - Myślę, że osiągniemy wynik pięciu milionów w pełni zaszczepionych do czerwca, do lata – ocenił burmistrz Bill de Blasio (60 l.). Obecnie w metropolii w pełni zabezpieczonych przed koronawirusem jest 1,4 mln ludzi, czyli 21 proc. dorosłej populacji miasta. 36 proc. mieszkańców NYC otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. W skali stanu liczba zaszczepionych to jedna na trzy osoby, z czego obie dawki przyjął już jeden na pięciu nowojorczyków.

W New Jersey, gdzie zaszczepionych jest już 20 proc. mieszkańców, akcja przebiega wolniejszym torem. Od poniedziałku do listy uprawnionych do szczepień dołączyli wszyscy powyżej 55. roku życia, ale też osoby powyżej 16 lat z chorobami psychicznymi i rozwojowymi oraz pracownicy szkolnictwa wyższego, bibliotek czy agencji nieruchomości. Władze stanu dopuszczają imprezy z większą liczbą osób, w przypadku wesel jest to 35 proc. dopuszczalnej pojemności, więcej ludzi wejść może na stadiony.

Stopniowo otwierają się też inne stany. Kalifornia przed świętami w części hrabstw, m.in. w Los Angeles, otworzyła większość sklepów, kina i wnętrza restauracji. W lokalach jadać mogą też mieszkańcy Florydy, gdzie od poniedziałku uprawnieni do otrzymania zastrzyku są już wszyscy dorośli. Szczepionkę, za zgodą rodziców, przyjmować mogą też osoby w wieku 16 i 17 lat. Do niedzieli w całym stanie zaszczepionych zostało ponad 3,66 mln osób, a kolejne przeszło 2,6 mln otrzymało pierwszą dawkę.

Najnowsze