Jest zgoda na $900 mld na pomoc dla Amerykanów

2020-12-21 13:59

Niemal do północy w nocy z soboty na niedzielę trwały negocjacje w Kongresie w sprawie nowego pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki na czas epidemii. Republikanie i Demokraci doszli do porozumienia. Plan opiewający na około 900 mld dol. zakłada też bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów.

Uzgodniony w weekend plan miał zostać przegłosowany jeszcze w niedzielę, już po zamknięciu tego wydania gazety. Ustawa, która od wakacji była przedmiotem politycznych targów i nerwowych przepychanek, została połączona z ustawą budżetową na kolejny rok fiskalny. Inaczej, od poniedziałku groziłby nam rządowy shutdown. Oprócz zapewnienia finansowania administracji centralnej pakiet zakłada przeznaczenie prawie 300 mld dol. na pożyczki dla małych firm oraz wypłatę 600 dol. niemal wszystkim Amerykanom. Przewiduje także ustanowienie tymczasowego zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 300 dol. tygodniowo, a także wsparcie dla szkół, służby zdrowia i osób zagrożonych eksmisją.

Ostatnią przeszkodą na drodze do porozumienia były zapisy o ułatwieniach pożyczkowych z kasy Rezerwy Federalnej. Nie chciał się na nie zgodzić republikański senator Pat Toomey (59 l.). Udało mu się jednak dojść do porozumienia z liderem senackiej mniejszości, demokratą z NY Chuckiem Schumerem (70 l.), że opcje pożyczkowe będą bardziej restrykcyjne niż te w ramach Cares Act.

Wartość ustaw, na których przegłosowanie czeka cała Ameryka to ponad 2,3 bln dol. – Załatwcie to wreszcie! – apelował jeszcze w nocy prezydent Donald Trump (74 l.).