Nowojorski seryjny morderca winnym kolejnej tragedii

2022-06-24 21:09

Po ponad pięciu dekadach od znalezienia ciała 23-latki oskarżono jej rzekomego zabójcę. Zdaniem prokuratury za zbrodnią stoi Richard Cottingham (76 l.) - jeden z amerykańskich seryjnych morderców.

Ciało Diane Cusick (†23 l.) znaleziono ponad 50 lat temu. Jak twierdzą władze, jej zabójcą był Torso Killer, który odsiaduje wyrok za 11 innych zbrodni. Zdaniem prokuratorów 23-latka w lutym 1968 r. przebywała w Green Acres Mall na Long Island. Cottingham miał śledzić kobietę, a następnie obezwładnić.

Cusick została „brutalnie pobita, zamordowana i zgwałcona w samochodzie”, powiedział szef policji hrabstwa Nassau Stephen Fitzpatrick. Policji udało się zebrać DNA z miejsca zdarzenia, jednak technologia nie pozwalała jeszcze na zidentyfikowanie sprawcy.

Cottingham w latach 80. został skazany za morderstwa na terenie Nowego Jorku i New Jersey. Jego DNA zostało pobrane i wprowadzone do krajowej bazy danych dopiero w 2016 r., gdy przyznał się do popełnienia kolejnego z nich.

W 2021 r. policja w hrabstwie Nassau otrzymała informację, że podejrzany, który może stać za zabójstwem kobiety, przebywa w więzieniu w New Jersey. Ponownie przeprowadzono testy genetyczne, a DNA pobrane z miejsca zbrodni przypisano do Cottinghama.

Mężczyzna sądzi, że jest odpowiedzialny za ok. 100 zabójstw, ale władze oficjalnie powiązały go tylko z kilkunastoma. W środę został postawiony przed sądem. Nie przyznał się do winy.