$384 mln za wpadki NYPD

2018-09-05 8:00 Sal
$384 mln za wpadki NYPD
Autor: Materiały prasowe $384 mln za wpadki NYPD

Policja zalicza wpadki, my płacimy… Przez ostatnie pięć lat władze NYC wypłaciły z miejskiej kasy, a więc z naszych podatków, 384 miliony dolarów odszkodowań dla osób, które zostały niesprawiedliwie potraktowane przez NYPD.

Do tych szokujących kwot dotarł „New York Post”. Jak donosi, wiele ze spraw nie otarło się nawet o sąd i było załatwiane po cichu. Część odszkodowań dotyczyła nieuzasadnionego aresztowania albo brutalności oficerów policji podczas zatrzymania. Z danych miejskiego wydziału prawnego wynika, że przez ostatnie pięć lat miasto poszło na ugodę w ponad połowie z 11404 spraw złożonych przeciwko nowojorskiej policji. Odszkodowania otrzymało 5800 osób. W przypadku ponad 3000 spraw ich wysokość wahała się od 5001 do 25 tys. dolarów.
– Za niesłuszne osadzenie na noc w areszcie można spodziewać się odszkodowania w wysokości około 20 tys. dolarów – mówi Jeffrey Rothman, prawnik, który prowadził ponad 60 spraw przeciwko policji. W 37 przypadkach miasto musiało wypłacić odszkodowania ze niesłuszne skazanie i osadzenie w więzieniu. Największe – po 13 mln dolarów – trafiły w zeszłym roku do Antonio Yarbougha i Abdula Shariffa Wilsona, którzy zostali skazani za zabicie w 1992 roku matki Wilsona, jego przyrodniej siostry oraz jej przyjaciółki. Po latach walki testy DNA pozwoliły oczyścić ich z zarzutów i wypuścić z więzienia.

Najnowsze