$3,5 biliona dla amerykańskich rodzin!

2021-08-12 3:47

To może być początek zapowiadanej rewolucji. Po przyjęciu we wtorek wartego 1,2 biliona dolarów pakietu infrastrukturalnego w środę nad ranem sukcesem zakończyło się głosowanie nad opiewającym na astronomiczną kwotę 3,5 biliona dolarów projektem rezolucji budżetowej. Zakłada ona nie tylko podwyżkę podatków dla najbogatszych, ale też niewidziane wcześniej rozwiązania dla amerykańskich rodzin.

Senat USA poszedł za ciosem. Po tym, jak we wtorek przyjął wart 1,2 biliona dolarów pakiet rozwiązań infrastrukturalnych, w środę rano stosunkiem głosów 50 do 49 przepchnął wart niemal trzy razy tyle projekt założeń rezolucji budżetowej, której głównym celem jest wsparcie usług dla rodzin, zdrowia i ochrony środowiska. Udało się to mimo lawiny zgłoszonych przez Republikanów poprawek. – Mam nadzieję, że to przywróci wiarę Amerykanów w to, że możemy mieć rząd, który pracuje dla nas wszystkich, a nie tylko dla nielicznych – skomentował Bernie Sanders (80 l.), przewodniczący senackiej Komisji Budżetu.

Plan zakłada kontynuację rozszerzonych dopłat do programów medycznych oraz wypłaty czeków dla rodzin z dziećmi. Przewiduje jednak także wprowadzenie darmowej opieki przedszkolnej, ale również dwóch lat studiów na publicznych uczelniach, płatnych urlopów rodzicielskich, a także stworzenie ścieżki do uzyskania obywatelstwa dla żyjących w USA imigrantów. W propozycji znalazło się także znaczne rozszerzenie Medicare, który ma być dostępny dla większej liczby starszych osób i rozszerzony m.in. o protetykę dentystyczną i procedury okulistyczne.

Jednocześnie wzrosnąć mają podatki dla najbogatszych, którzy sfinansują te dobrodziejstwa. Podatek od zysków przedsiębiorstw ma wzrosnąć z 21 do 25 proc., podatek od zysków kapitałowych powyżej miliona ma sięgnąć blisko 40 proc., a podatek od dochodów zagranicznych ma być podwojony.

Liderzy izby wyższej zapowiedzieli, że zajmą się projektem za dwa tygodnie po powrocie z letniej przerwy. Ostateczna zgoda Kongresu zdaniem komentatorów wydaje się pewna, lecz ostateczny kształt ustawy trudno przewidzieć.