$22 mln na walkę ze szkodnikami

i

Autor: AP $22 mln na walkę ze szkodnikami

$22 mln na walkę ze szkodnikami

2022-08-16 20:33

Latarniki nakrapiane atakują Nowy Jork! Senator Chuck Schumer (72 l.) ma jednak plan, jak powstrzymać plagę szkodników. Zdaniem demokraty, by rozprawić się z problemem, potrzeba aż $22 mln dodatkowych środków federalnych.

– Latarniki nakrapiane nie są już wyłącznie zagrożeniem dla Nowego Jorku. Już tu są i są gotowe do natarcia – powiedział Schumer podczas niedzielnej konferencji prasowej w pobliżu Central Parku. – Od lat ostrzegałem przed szkodnikami, ale dziś zebraliśmy się tutaj, domagając się działania, ponieważ kieszenie Nowego Jorku, Long Island i północnej części stanu są atakowane przez insekty, które sieją spustoszenie na drzewach, winnicach i uprawach – dodał.

Jak zaznaczył polityk, plaga szkodników jest ogromnym zagrożeniem dla gospodarki Nowego Jorku – zarówno turystyki, jak i rolnictwa, a stan może stracić miliony dolarów. Demokrata przedstawił więc zarys planu dla Departamentu Rolnictwa USA, by pozyskać dodatkowe 22 mln dol. na walkę z inwazją.

I choć latarniki zakrapiane nie gryzą ani nie żądlą, stanowią poważne zagrożenie dla upraw i drzew. Według danych stanowego Departamentu Rolnictwa, latarniki nakrapiane (lycorma delicatula) żerują na ponad 70 gatunkach roślin, w tym na winorośli, jabłoniach i chmielu. Chmary szkodników zostały w tym roku zauważone m.in. w Central Parku i na Long Island.