- W kwestii zdrowia nie możemy już dłużej ignorować mózgu i skupiać się tylko na ciele – powiedział burmistrz ogłaszając wraz z komisarzem Departamentu Zdrowia i Higieny Psychicznej dr Ashwinem Vasanem (43 l.) nowy program, na który miasto przeznaczy $20 mln.
Aż $12 mln zostanie przekazane na inicjatywy skierowane do młodzieży, w szczególności licealistów - w tym uruchomienie usług telezdrowia i programów pilotażowych zapobiegania samobójstwom wśród nieletnich, a także wsparcie dla osób po próbach samobójczych. - Obecnie 120 tys. uczniów w nowojorskich szkołach publicznych cierpi na ciężką depresję – przypomniała, zachwalając program radna Jenifer Rajkumar (41 l.).
W ramach planu w miejskich szpitalach psychiatrycznych ma pojawić się więcej łóżek, a także powstać ma 8 tys. nowych mieszkań dostosowanych do potrzeb osób zmagających się z poważnymi chorobami psychiatrycznymi. Rozszerzony zostanie też program B-HEARD zapewniający pomoc specjalistów zdrowia psychicznego przy interwencjach zgłaszanych pod 112.
Burmistrz podkreślił również, że 2021 r. był „najbardziej śmiercionośnym rokiem w historii pod względem zgonów z powodu przedawkowania w NYC”. - Celem jest zmniejszenie liczby zgonów z powodu przedawkowania o 15 proc. do 2025 r. - powiedział Adams. W mieście staną automaty, które będą wydawać nalokson, lek odwracający działanie opioidów, a także trzy dodatkowe centra ośrodków zapobiegających przedawkowaniu, gdzie uzależnieni mogą otrzymać pomoc, czyste igły i wstrzyknąć narkotyk w sterylnych warunkach. Według danych National Vital Statistics System w 2021 r. w całym kraju 106 699 osób umarło w wyniku przedawkowania w porównaniu do 19 394 w 2001 r.