Administracja Joe Bidena (81 l.) zwróciła się do Kongresu o zapewnienie ponad $13 mld na nadzwyczajną pomoc obronną dla Ukrainy i $8 mld na wsparcie humanitarne dla tego kraju do końca roku. Pakiet, o który wnioskowano w czwartek, obejmuje też $12 mld na uzupełnienie federalnych funduszy klęsk żywiołowych w USA po śmiertelnym sezonie upałów i burz oraz $ 4 mld na wzmocnienie egzekwowania prawa na południowej granicy z Meksykiem, w tym pieniądze na ograniczenie przepływu śmiercionośnego fentanylu.
Dyskusja o funduszach może odbyć się we wrześniu i, jak przyznają komentatorzy, nie ma pewności, że tym razem kwota pomocy dla Ukrainy nie zostanie zakwestionowana przez republikanów, wśród których rośnie sceptycyzm wobec takich wydatków. Podobnie jak wśród republikańskich wyborców. Poparcie dla pomocy w dostawach broni Ukrainie spadło między styczniem 2022 a styczniem 2023 z 53 do 39 proc.
- „Z niecierpliwością czekam na dokładne przeanalizowanie wniosku administracji, aby upewnić się, że jest to konieczne i właściwe, aby zapewnić Ameryce bezpieczeństwo, zabezpieczyć nasze granice, wspierać naszych sojuszników i pomagać społecznościom w odbudowie po katastrofach" - przekazał lider GOP w Senacie, Mitch McConnell (81 l.).
Nie brak tych, którzy czekają zwłaszcza na zwiększenie wydatków na walkę z kryzysem imigracyjnym. Jest wśród nich burmistrz NYC, który w środę alarmował, że powoli pogrąża on finanse miasta i kosztować może nawet $12 mld dol. Apele Erica Adamsa do administracji federalnej przyniosły na razie efekt w postaci spotkania z dyr. ds. międzyrządowych administracji Bidena Tomem Perezem, który zwiedził Roosevelt Hotel i zapoznał się z kosztami ponoszonymi przez miasto.