$159 mln ekstra na dowóz do metra

2019-11-13 21:44 sal
MTA, access-a- ride
Autor: archiwum

Borykające się z deficytem budżetowym Metropolitalne Zakłady Komunikacyjne (MTA) zgłosiły się po pomoc do City Hall, aby móc utrzymać działanie jednego z oferowanych serwisów. Chcą, by miasto dołożyło im 159 mln dol. na Access-A-Ride, program pozwalający na przywożenie i odwożenie ze stacji metra osób starszych i niepełnosprawnych.

List w tej sprawie wystosował przewodniczący MTA Pat Foye. „Program bardzo się rozrósł, korzysta z niego coraz więcej osób. To oznacza, że koszt utrzymania tego serwisu dramatycznie wzrósł. Miasto powinno zatem
również zwiększyć swój wkład finansowy, aby go utrzymać” – napisał przewodniczący Foye w liście do zastępcy burmistrza Deana Fuleihana. Przytoczył też konkretne dane. W tym roku koszt utrzymania i obsługi Access-A-Ride osiągnie aż 616 mln dol. Dla porównania, kiedy MTA przejęło w 1994 r. od miasta usługę dowozu osób starszych i niepełnosprawnych do metra, kosztowało to przewoźnika 10 mln dol. Liczba osób korzystających zwiększyła się z 25 tys. do 159 tys. w tym roku. Wszystko wskazuje, że dalej będzie się zwiększać. W 2018 r. City Hall wspomogło MTA w obsłudze Access-A-Ride 149 mln dol., kiedy całkowity budżet serwisu to 536 mln dol. Zdaniem Foye w związku z tym, że koszta mocno się zwiększyły, miasto powinno także zwiększyć swój finansowy udział.

Najnowsze