$121 mln za błędy policji!

i

Autor: NYPD

$121 mln za błędy policji!

2023-02-05 18:24

Przez niedociągnięcia, pomyłki czy nadużycia funkcjonariuszy NYPD cierpią przede wszystkim niesłusznie skazani, jednak nie tylko. Z najnowszej analizy organizacji non-profit wynika, że nowojorscy podatnicy w zeszłym roku zapłacili aż $121 mln za błędy mundurowych.

NYPD ustanowiła nowy rekord. Niestety, nie w liczbie zatrzymań. To zatrważająca kwota kosztów, na jakie naraziła podatników z metropolii. Jak wynika z analizy organizacji Legal Aid Society, w 2022 r. policja wypłaciła aż $121 mln w ramach ugód dla niesłusznie skazanych czy osób pozywających departament o wykroczenia lub błędy. To aż o 40 proc. więcej niż rok wcześniej i niemal o połowę więcej niż w 2020 r., kiedy policja straciła w ten sposób ok. $62 mln. – Całkowita wysokość wypłat za wykroczenia policyjne jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ dane te nie uwzględniają spraw, które zostały uregulowane z biurem rewidenta przed wszczęciem postępowania sądowego – zastrzega Legal Aid Society.

Organizacja przeanalizowała publiczne raporty miejskiego Departamentu Prawa, z których wynika, że w ub.r. rozstrzygnięto 939 pozwów dotyczących policyjnych działań na szkodę obywateli. Sześć z nich zakończyło się wypłatą odszkodowań w wysokości ponad $10 mln. Wśród najkosztowniejszych błędów policji było skazanie Muhammada Aziza (84 l.) i Khalila Islama (†74 l.) za zabójstwo Malcolma X (†39 l.), który został zastrzelony na Manhattanie w 1965 r. Mężczyźni spędzili w więzieniu 20 lat za morderstwo, którego nie popełnili. W 2021 r. zostali oczyszczeni z zarzutów, gdy na jaw wyszło, że FBI i NYPD zataiły kluczowe dowody z procesu. W październiku ub.r. ogłoszono zawarcie ugody z NYC i stanem, na mocy której miasto wypłaciło $13 mln odszkodowania Azizowi. W raporcie nie uwzględniono dodatkowych $13 mln wypłaconych na poczet majątku zmarłego Islama.

Adwokatka organizacji Jennvine Wong, cytowana przez „New York Timesa”, twierdzi, że wzrost wypłat może częściowo wynikać z pozwów złożonych po protestach po śmierci George’a Floyda (†46 l.). Dziennik podaje, że w ub.r. miejska Komisja Kontroli Skarg Cywilnych zaleciła, by 145 policjantów zostało zdyscyplinowanych za swoje zachowanie podczas zamieszek. Rzecznik NYPD w rozmowie z „New York Post” podkreślił z kolei, że ok. 60 proc. wypłat z ub.r. dotyczyło spraw o niesłuszne skazanie, które „sięgają wydarzeń mających miejsce w latach 1965–2010”.

Nasi Partnerzy polecają