USA NOWY JORK CHICAGO
USA usa Obrona za wszelką cenę

Obrona za wszelką cenę

19.01.2014, godz. 03:57
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.


Artykuł 240 Prawa Pracy jest powszechnie znany w Nowym Jorku pod nazwą “Prawo Rusztowań”. Jest ono specyficzne dla Nowego Jorku, ponieważ zapewnia pracownikom budowlanym znacznie większą ochronę prawną niż w jakimkolwiek innym stanie USA. Prawo to stanowi, że właściciele budynków oraz ich prawni agenci (główni wykonawcy budowy oraz subkontraktorzy) muszą chronić pracowników przed ryzykiem wynikającym z pracy na wysokościach, poprzez dostarczenie im odpowiednich zabezpieczeń przy pracy.

Z natury prac budowlanych wynika niestety, iż wypadki jakie zdarzają się w ich trakcie mogą spowodować bardzo poważne obrażenia ciała. Z tego powodu, procesy jakie następują po takich wypadkach często kończą się bardzo wysokimi wygranymi. Poniżej chciałbym z Państwem podzielić się kilkoma przykładami takich wygranych.

Pierwsza sprawa dotyczyła asystenta hydraulika który pracował przy renowacji budynków komunalnych miasta Nowy Jork. Doznał on poważnych obrażeń ciała kiedy spadł 15 stóp w dół, przez tymczasową podłogę, która nie utrzymała ciężaru jego ciała. W pozwie poszkodowany pracownik stwierdził, że wypadek nastąpił na skutek niewłaściwej instalacji oraz zabezpieczenia podłogi. W wyniku wypadku doznał on uszkodzenia kolana które wymagało pięciu operacji oraz uszkodzenia wewnętrznego okolicy kości ogonowej, również wymagającego interwencji chirurgicznej.

W trakcie przewodu sądowego, poszkodowany złożył wniosek do sędziego o wygranie odpowiedzialności cywilnej w tym procesie (uznanie, że wypadek nastąpił w 100% z winy pozwanych), który został zatwierdzony przez sędziego. Poszkodowany zażądał następnie odszkodowania za wewnętrzne obrażenia kolana, między innymi zerwanie ścięgna ACL,  jak również za ból i cierpienie związane z pięcioma operacjami kolana, w tym dwoma otwartymi operacjami (nie laserowymi). Dodatkowo domagał się odszkodowania za wewnętrzne obrażenia wokół kości ogonowej, które również wymagały operacji. Z drugiej strony pozwani bronili się twierdząc że poszkodowany był nieudokumentowanym imigrantem, który nie może udowodnić ani swojej historii zarobkowej ani udokumentować przyszłych strat ekonomicznych. Sprawa zakończyła się ugodą przed procesem w wysokości $1,5 miliona dolarów.

W innej sprawie, pracownik budowlany pracował przy renowacji fabryki na Queensie. Pracował on na podnośniku nożycowym z pomocą którego miał usunąć rury znajdujące się pod fabrycznym sufitem. Podnośnik ten nie mógł jednak dostarczyć go na wymaganą wysokość potrzebną do wykonania tej pracy. Aby dostać się na wymaganą wysokość pracownik ten wspiął się na góre po półkach i szedł w kierunku rur idąc górnym poziomem półek. W pewnym momencie spadł on 10 do 15 stóp w dół, ponieważ stanął na części półki która była przykryta kartonem, pod którym nie było półki. W wyniku wypadku doznał on złamania żeber, uszkodzeń kręgosłupa, zerwania ścięgien w ramieniu oraz w biodrze. Na skutek obrażeń kręgosłupa musiał on poddać się otwartej operacji na kręgach, jak również operacji barku i biodra.

W pozwie sądowym oskarżył on pozwanych o pogwałcenie artykułu 240(1), 241(6), oraz 200 Prawa Pracy, poprzez zaniedbanie dostarczenia mu odpowiedniego zabezpieczenia przed upadkiem. Z kolei pozwani w tej sprawie bronili się twierdząc że poszkodowany przedstawił lekarzom różne wersje dotyczące tego jak doszło do jego wypadku, kwestionując tym samym jego wiarygodność. Po dogłęnej analizie, sąd uznał pozwanych winnymi pogwałcenia artykułu 240(1) Prawa Pracy, co spowodowało że zostani oni uznani w 100% winnymi spowodowania tego wypadku. W wyniku ugody która nastąpiła po tej decyzji, poszkodowany otrzymał $4,650,000.00.

Powyższe sprawy to tylko niewielki przykład wypadków jakie co dzień procesowane są w Stanie Nowy Jork. Oczywiście proszę pamiętać że pozwani nie płacą tych odszkodowań samemu. Mają od tego ubezpieczalnie. Bolesne jest tylko to, że nawet w tak ciężkich wypadkach jak te przedstawione powyżej, ubezpieczalnie poprzez swoich prawników starają się za wszelką cenę stworzyć „jakąkolwiek obronę”, nawet jeśli służy ona tylko zamydleniu oczom jurorów na sali rozpraw. Proszę tylko sobie wyobrazić o ile mniej słusznych spraw musiałoby lądować w sądzie gdyby ubezpieczalnie zdecydowały się na wzięcie odpowiedzialności za wypadek – coś do czego każdy z nas je zatrudnia. To niestety prawie nigdy nie następuje – wszechobecne jest bowiem ich dążenie do maksymalizacji zysków oraz zaprzeczenia wypłat słusznych odszkodowań, niezależnie od tego czy są one za zniszczony huraganem dom, czy za wypadek na budowie.

Jeśli byli Państwo ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto uległ takiemu wypadkowi to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji pod numerem telefonu 212-514-5100 (nasze biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistej wizyty w naszej kancelarii prawnej na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych oraz opinii dawnych klientów o naszej firmie. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: