NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork sport Gwardia w nieprzerwanym natarciu

Gwardia w nieprzerwanym natarciu

27.10.2013, godz. 12:00
sport polonijny
foto:

Drużyna Gwardii NY powstała 4 lata temu, lecz mimo krótkiej historii zespół ten może się już poszczycić porymi osiągnięciami na arenie nowojorskiej. Kadra piłkarzy tworzona była stopniowo, głównie z zawodników do niedawna występujących w innych klubach, nie tylko polonijnych.

Dobra atmosfera wokół drużyny i jasno postawione ambitne cele pozwoliły w niedługim czasie zbudować mocny zespół potrafiący bez żadnych kompleksów rywalizować z drużynami mającymi dużą renomę i lata doświadczenia. Funkcję trenera objął w bieżącym sezonie Marek Jakubowski, który trenował zespół już wcześniej, uczestnicząc w jego powstaniu, i to właśnie temu szkoleniowcowi drużyna zawdzięcza między innymi awans z czwartej do trzeciej ligi. Ambitny cel, czyli awans do drugiej ligi, został również przez klub zrealizowany. Niestety tylko na okres jednego sezonu, gdyż w drużynie pojawiły się problemy zdrowotne, jak i finansowe.

Gwardia NY występuje w najstarszej amatorskiej lidze w USA, Cosmopolitan Soccer League, która powstała w 1923 roku i liczy cztery główne dywizje. Gwardia jak każda nowa drużyna musiała zaczynać od najniższej ligi, mimo że większość jej zawodników z powodzeniem grała już w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W trakcie swojej krótkiej historii klub odnotował już kilka znaczących sukcesów, zajmując pierwsze miejsce w Serbskim Pucharze oraz pierwsze miejsce w Pucharze Ligi Saunders Cup. Drużyna z dobrej strony pokazała się również na polonijnych turniejach, między innymi biorąc udział w memoriale Kazimierza Deyny. Klubowi zawodnicy wystąpili również (pod nazwą City Skyline) w dwóch sezonach tak zwanej ligi szóstek, czyli Red Box Soccer League, zajmując kolejno trzecie i drugie miejsce.

Na dzień dzisiejszy w drużynie zarejestrowanych jest dwudziestu jeden zawodników, jednak władze klubu mają nadzieję, że przed kolejnym sezonem liczba ta wzrośnie do 30-35 osób.

Warto odnotować, że Gwardia NY utrzymuje bardzo bliskie i przyjacielskie kontakty z innymi polskimi sportowcami. Między innymi z bokserami: Pawłem Wolakiem, Adamem Kownackim, Mariuszem Wachem i Przemysławem Majewskim, którzy pojawiają się na meczach, a także wzięli udział w zorganizowanym przez klub Balu Sportowca. Klub doczekał się już sporej grupy kibiców licznie przybywających na mecze rozgrywane zarówno "u siebie" na Greenpoincie, jak też na wyjeździe.

W niedalekiej przyszłości władze klubu planują otworzyć szkółkę piłkarską dla najmłodszych Polaków. Jest to plan, który przyświecał od samego początku powstaniu drużyny. Jak można przeczytać w komunikacie wydanym przez klubowe władze, "tworząc szkółkę, będziemy myśleć o rozwijaniu idei sportu wśród dzieci, jak również o zapewnieniu naszej drużynie przyszłości i możliwości dalszego rozwoju. Mocno wierzymy w młodych ludzi i nie obawiamy się w nich inwestować".

Zarząd klubu zaprasza do współpracy firmy i wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć działalność zespołu.

Jako klub ponosimy spore koszty wynikające z utrzymania Gwardii New York - powiedział nam menedżer klubu Piotr Brzeziński. Jak dotąd wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem naszej drużyny ponoszą zawodnicy, tak więc wsparcie finansowe jest nam niezbędne. Myślimy o współpracy, która przyniosłaby obustronną korzyść. W przypadku pojawienia się sponsora zrobilibyśmy wszystko co w naszej mocy, aby stał się on dobrze rozpoznawalny i kojarzony z naszą drużyną. O naszym zespole już teraz mówi się głośno i nie mamy zamiaru zwalniać tempa, a wręcz przeciwnie, chcemy się rozwijać jeszcze szybciej i sprawniej. Za dotychczasową finansową pomoc chcielibyśmy podziękować takim firmie CITY SKYLINE , SENECA GARDEN oraz L.I CITY AUTO REPAIR.

Chętni chcący wesprzeć działalność klubu mogą się skontaktować z władzami, dzwoniąc pod numer tel.: (646)-549-1713 (Piotr), lub też pisząc na adres mejlowy: piotrbrzezinski@yahoo.com.

Wszystkich Czytelników zapraszamy do śledzenia wyników za pośrednictwem gazety, klubowej strony internetowej (www.fcplny.com) oraz Facebooka (Fc Gwardia Plny).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: