NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Ważą się losy „amnestii” Obamy

Ważą się losy „amnestii” Obamy

19.01.2016, godz. 00:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Czy blisko pięć milionów nieudokumentowanych imigrantów będzie mogło w końcu odzyskań nadzieję, że otrzymają ochronę przed deportacją i będą mogli przestać żyć w strachu? Dziewięciu sędziów U.S. Supreme Court za zamkniętymi drzwiami miało omawiać dalszą strategię działania w związku z imigracyjną dyrektywą Baracka Obamy, która została zablokowana przez sędziego federalnego z Teksasu.

Batalia o prezydencką „amnestię” trwa już od dawna, kiedy to na kilka dni przed wejściem jej w życie sędzia z Teksasu przychylił się do wniosku blisko trzydziestu stanów, które zaskarżyły działanie Obamy jako niekonstytucyjne, despotyczne oraz niezgodnie z procedurami administracyjnymi.
Mimo zaangażowania w sprawę najlepszych adwokatów z administracji prezydenta nie udało się ani „odwrócić” blokującej dyrektywę decyzji ani też wywalczyć zawieszenia jej na czas trwania batalii sądowych. A takich było już kilka i każda decyzja była nieprzychylna dla prezydenta Obamy i samych imigrantów, którzy mogliby na niej skorzystać.
W końcu po porażce w Sądzie Apelacyjnym w Nowym Orleanie adwokaci Departamentu Sprawiedliwości skierowali wniosek do najwyższej instancji, czyli amerykańskiego Sądu Najwyższego. Zaapelowali jednocześnie, z Barackiem Obamą na czele, aby sędziowie zgodzili się na rozpatrzenie ich wniosku o uznanie, że prezydent nie przekroczył swych kompetencji ogłaszając swoją dyrektywę i można ją zacząć wykonywać.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: