NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka W całych Stanach demonstrują za „amnestią Obamy”. Los nielegalnych w rękach Sądu Najwyższego

W całych Stanach demonstrują za „amnestią Obamy”. Los nielegalnych w rękach Sądu Najwyższego

24.11.2015, godz. 00:00
imigracja, imigranci, Ameryka i problem imigracji
imigracja, imigranci, Ameryka i problem imigracji foto:

Los blisko pięciu milionów nieudokumentowanych imigrantów w jest teraz rękach Sądu Najwyższego. Zgodnie z zapowiedziami administracja Baracka Obamy odwołała się do najwyższej władzy sądowniczej w Stanach Zjednoczonych, by ta potwierdziła legalność jego dekretów imigracyjnych.

Prezydent nawet zaapelował, żeby sąd rozpatrzył tę sprawę w trybie nadzwyczajnym, aby jak najszybciej móc ruszyć z amnestią dającą ochronę przed deportacjami.
Po tym jak Sąd Apelacyjny w Nowym Orleanie podtrzymał w mocy decyzję sędziego federalnego z Teksasu, która wstrzymała wykonywanie prezydenckiego rozporządzenia, prawnicy Obamy od razu zapowiedzieli dalszy bój. Ich zdaniem wydając dekrety prezydent działał legalnie w ramach przyznanych mu przez Kongres i potwierdzonych przez Sąd Najwyższy uprawnień do ustalania priorytetów w polityce imigracyjnej.
Do apeli o szybki rozpatrzenie prezydenckiego wniosku przyłączyli się sami zainteresowani, którzy wyszli na ulice amerykańskich metropolii od Nowego Jorku, przez Austin w Teksasie po Waszyngton.
Z ochrony Obamy mogłoby skorzystać około 5 mln nielegalnych imigrantów – młodych ludzie, którzy przyjechali tutaj jako małe dzieci oraz dorośli, których dzieci urodziły się już w Stanach Zjednoczonych, a więc mają amerykańskie obywatelstwo lub są legalnymi rezydentami.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: