NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka To były prawdziwe polskie święta!

To były prawdziwe polskie święta!

26.12.2011, godz. 20:25

Tysiące Polaków zgromadziło się w kościołach metropolii nowojorskiej na tradycyjnych pasterkach. Przepięknie wystrojone kościoły o północy w niedzielę wypełniło gromkie śpiewanie kolęd. Jak co roku wierni gromadzili się na modlitwie wokół tradycyjnych szopek bożonarodzeniowych.

Najbardziej okazale świętowano w duchowym sercu Polonii, czyli w Amerykańskiej Częstochowie. Pasterce przewodniczył tam prowincjał o. Mikołaj Socha. W homilii odniósł się on m. in. do sprawy najbliższej każdemu, czyli do rodziny.

–  Jesteś nieszczęśliwy, twoją rodzinę szarpie niezgoda, zdrady, brak wzajemnego poszanowania, choroby, cierpienia, a ty dziwisz się, że tak się dzieje…? – pytał trzy tysiące wiernych, którzy zgromadzili się w polskim sanktuarium.

– Nie może być inaczej skoro pamiętamy o Jezusie raz lub dwa razy do roku… On chciałby nam nieustannie pomagać i rodzić się w nas i poprzez nas, dlatego te dzisiejsze święta zachęcają nas do wierności Jego nauce i Jego przykazaniom. Będzie Jezus w twoim sercu, twojej rodzinie, a będziemy mieli wszystko, będziemy naprawdę szczęśliwi...

Prawie tysiąc osób przyszło na pasterkę do kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Msza święta koncelebrowana była pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. Marka Sobczaka. Po niej wiele osób zatrzymało się na krótką modlitwę przed szopką, która zbudowana była w lewej nawie kościoła.

Tymczasem w pallotyńskim kościele p.w. św. Franciszki de Chantal na Boro Parku zgromadziło się ponad tysiąc wiernych. W tym roku ładna szopka pojawiła się przed ołtarzem. Pasterce przewodniczył ks. Andrzej Kurowski. Pallotyn ubogacił również wiernych wygłoszoną przez siebie homilią.

– To moje pierwsze święta Bożego Narodzenia, które spędzam jako proboszcz tej parafii – mówi „Super Expressowi’’ ks. Mirosław Król z parafii p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus z Linden, NJ. – Na pasterkę przyszło grubo ponad tysiąc osób. Przed jej rozpoczęciem odbył się koncert kolęd w profesjonalnym wykonaniu. Bardzo się cieszę z zaangażowania parafian w przygotowanie uroczystości – dodaje ks. Król.  

tagi:
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: