NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Przez terrorystów koniec marzeń Polaków o zniesieniu wiz?

Przez terrorystów koniec marzeń Polaków o zniesieniu wiz?

21.11.2015, godz. 00:00
wizy, zniesienie wiz dla Polaków, podróże do USA
wizy, zniesienie wiz dla Polaków, podróże do USA foto:

Politycy w Kongresie, tak republikanie jak i demokraci, chcą zaostrzyć zasady Visa Waiver Program, którym objetych jest większość państw UE, a o włączenie do którego od dawna zabiega Polska. Według nowych zasad, kraje oraz podróżni musieliby przekazywać amerykańskim władzom znacznie więcej danych niż ma to miejsce obecnie.

Prace nad ustawą w tej sprawie ogłosiła senator Diane Feinstein, która była szefową senackiej komisji ds. wywiadu.Generalnie politykom zależy na tym, by zapobiec wjazdowi do USA bojownikom Państwa Islamskiego (ISIS) posiadającym paszport kraju europejskiego, objętego Visa Waiver Program. Z programu o ruchu bezwizowym korzysta obecnie 38 państw. Obywatele tych państw nie potrzebują promesy wizowej – jak my Polacy – o którą trzeba się starać w amerykańskiej placówce dyplomatycznej, a to oznacza, że są poddawani mniejszej weryfikazji jeśli chcą przyjechać do USA.
Ta nowa inicjatywa w Kongresie może utrudnić starania Polski, która od lat zabiega o złagodzenie kryteriów programu o ruchu bezwizowym i włączenie do VWP.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: