NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Przejmujące przesłanie papieża w wykonaniu wielkiego aktora

Przejmujące przesłanie papieża w wykonaniu wielkiego aktora

30.04.2013, godz. 02:00
Przejmujące przesłanie papieża w wykonaniu wielkiego aktora
foto: SE w USA

Wielka katedra na jednej z głównych alei Manhattanu dosłownie pękała w szwach! Wszystko za sprawą naszych rodaków, którzy w niedzielny wieczór wypełnili słynną świątynię, by wspomnieć naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II i posłuchać Jego słów w interpretacji m.in. znakomitego aktora Jerzego Stuhra.

Już 8. raz Konsulat Generalny PR w Nowym Jorku zorganizował koncert poświęcony papieżowi. Katedra pękała w szwach. Polonia udowodniła, jak bardzo potrzebuje kontaktu z przesłaniem papieża Polaka.

- Każdy indywidualnie podchodzi do słów Jana Pawła II. Każdy na swój sposób szuka w nich pocieszenia w samotności, odwagi do działania oraz radości, która pozwala docenić dobre chwile, które się zdarzają - mówiła Ewa Junczyk-Ziomecka, konsul generalny RP.

Gościem uroczystości był Jerzy Stuhr, wybitny aktor i reżyser, profesor PWST, który specjalnie na zaproszenie konsulatu czytał poezję błogosławionego Jana Pawła II. Na to spotkanie przyjechał specjalnie z Krakowa. Drugim gościem był Alex Storożyński, amerykański dziennikarz i prezes Fundacji Kościuszkowskiej, od lat działający skutecznie na rzecz dobrego imienia Polski i Polaków.

Podczas koncertu wystąpili również chórzyści z polskich szkół sobotnich, skupionych wokół Centrali Polskich Szkół Dokształcających pod dyrekcją Pawła Raczkowskiego. I to właśnie dzięki obecności dzieci uroczystość miała niesamowity charakter.

- Dzięki udziałowi młodzieży dziś w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku spotkały się trzy pokolenia Polaków, których połączyło przesłanie Jana Pawła II. To niesamowita chwila - mówiła Ewa Junczyk-Ziomecka.

Polonia, która przybyła na koncert, nie szczędziła miłych słów pod adresem organizatorów. - Przychodzę tu od ośmiu lat i muszę powiedzieć, że jeszcze nigdy do tej pory nie było tak uroczyście i przejmująco. Jestem wdzięczna, że tu, na emigracji, mogę poczuć się jak w ojczyźnie. Słowa uznania dla Jerzego Stuhra, który przejmująco czytał przesłanie Jana Pawła II - mówiła nam wzruszona Helena z Long Island.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: