NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Przed amnestią Obamy… nowojorska amnestia burmistrza Billa de Blasio

Przed amnestią Obamy… nowojorska amnestia burmistrza Billa de Blasio

18.11.2014, godz. 03:00
Billa de Blasio, NYC
foto:

Zbliża się czas ogłoszenia przez Baracka Obamę (53 l.) obiecanej przez niego amnestii dla nielegalnych imigrantów. Burmistrz Bill de Blasio (53 l.) postanowił być pierwszy i wprowadził w mieście… nowojorską amnestię.  Tak jak zapowiadaliśmy jeszcze w październiku, podpisał dwie ważne ustawy, które ochronią zatrzymanych przez policję nieudokumentowanych imigrantów przed deportacją oraz osadzeniem w aresztach Immigration and Customs Enforcement. Nowe prawo wchodzi w życie za 30 dni.

Projekty ustaw – Intro. 486-A oraz Intro. 487-A zostały przedstawione przez przewodniczącą Rady Miasta, Melissę Mark-Viverito na początku października i od razu spotkały się z przychylnością większości radnych i burmistrza, a przede wszystkim samych zainteresowanych - czyli nieudokumentowanych imigrantów.

Choć Nowy Jork był zawsze miastem przyjaznym imigrantom i miejska policja raczej nie współpracowała z agentami ICE i nie pytała o status, to jednak nie było do tej pory formalnego zapisu o zakazie przekazywania zatrzymanych władzom federalnym. Niejednokrotnie zdarzało się, że zatrzymany za drobne wykroczenie imigrant zamiast zwykłego mandatu, upomnienia czy nakazu stawienia się w sądzie, był przekazywany przez NYPD agentom ICE. Następnie trafiał do aresztu imigracyjnego a później był deportowany.

Teraz, zgodnie z nowymi przepisami, policja nie będzie mogła tego robić. Władze miejskie będą współpracować z ICE tylko w przypadku, gdy Immigration and Customs Enforcement będzie mieć nakaz federalny od sędziego lub zatrzymany ma na koncie ciężkie przestępstwa, jest uciekinierem lub podejrzewa się go o działalność terrorystyczną.

– Podpisując te ustawy pokazujemy, że Nowy Jork chroni swoich mieszkańców bez względu na status. Osoba, która przejechała na czerwonym świetle, nie może być potraktowana jak przestępca, osadzona w więzieniu i deportowana. Takie działania rozbiły już zbyt wiele rodzin. Teraz tak nie będzie. Nie przekażemy imigranta agentom federalnym jeżeli zapłacił karę wobec miasta za swoje wykroczenie i jedynym jego wykroczeniem jest brak statusu – mówił Bill de Blasio podpisując ustawy.
Dowodem na to, że imigranci będą w mieście jeszcze bezpieczniejsi jest druga podpisana ustawa, która nakazuje agentom ICE opuszczenie Rikers Island oraz wszelkich miejskich agencji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: