NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Pożegnanie bohaterów

Pożegnanie bohaterów

26.11.2016, godz. 00:00
pożegnanie bohaterów
foto: Archiwum
Szczątki śp. płk. Ignacego Matuszewskiego i śp. mjr. Henryka Floyar-Rajchmana przetransportowano do kraju. Polonia pożegnała bohaterów 
W miniony weekend na Greenpoincie i Manhattanie odbyły się uroczystości pogrzebowe związane z ekshumacją szczątków płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana i ich powrotem do ojczyzny.

 

W sobotę, 19 listopada trumny ze szczątkami obydwu bohaterów zostały umieszczone w domu pogrzebowym na Greenpoincie, gdzie z udziałem wojskowej asysty honorowej i asysty honorowej SWAP, odbyła się modlitwa za ich pamięć i ceremonia pożegnalna.
Tego samego wieczoru w siedzibie Instytutu Piłsudskiego na Greenpoincie, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali, odbyło się spotkanie z nowojorską Polonią i dyskusja na temat działań i dokonań płk. Matuszewskiego i mjr. Rajchmana. Dyskusję poprzedziła prezentacja filmu dokumentalnego „New Poland” w reżyserii R. Kaczmarka i G. Brauna. W spotkaniu udział wziął m. in. znany polski historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz.
Oficjalna msza żałobna w intencji obydwu bohaterów miała miejsce dzień później, w niedzielę, 20 - go listopada, w Katedrze Św. Patryka na Manhattanie. W mszy Św. udział wzięła m.in. delegacja SWAP, a asystę honorową przy trumnach pełnili członkowie Placówki 99 SWAP w Harrison, New Jersey oraz Kadeci Pułaskiego.
Po mszy trumny ze szczątkami przewieziono na lotnisko, a stamtąd zostały one przetransportowane do Polski.
Szczątki obu bohaterów zostały poddane ekshumacji i spoczną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie z inicjatywy prof. Sławomira Cenckiewicza, dyrektora Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, oraz przy zaangażowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej i finansowym wsparciu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Płk Ignacy Matuszewski był działaczem Polskiej Organizacji Wojskowej i szefem Oddziału II Naczelnego Dowództwa. We wrześniu 1939 r. kierował ewakuacją polskiego złota. W latach 1944-1946 był wiceprezesem Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.
Mjr Henryk Floyar-Rajchman, Legionista i działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Uczestniczył w akcji ratownia polskiego złota we wrześniu 1939 r. W latach 1947-1951 wiceprezes Instytutu Piłsudskiego. Obydwaj zostali odznaczeni orderem Virtuti Militari.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: