NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Polak, który wziął łapówkę w Nowym Jorku i uciekł do ojczyzny, może zostać wydany USA

Polak, który wziął łapówkę w Nowym Jorku i uciekł do ojczyzny, może zostać wydany USA

24.10.2016, godz. 00:00
Ekstradycja Polaka
foto: dreamstime

Wojciech M. wziął kilka lat temu 100 tys dolarów łapówki od chińskiej firmy za wybranie dla firmy w której pracował w Pensylwanii ich maszyn. Polak był w swojej firmie ważnym dyrektorem. Kiedy FBI wpadło na trop tej afery Wojciech M. uciekł do Polski. Teraz sąd we Wrocławiu stwierdził, że może być wydany Amerykanom. Czy trafi w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zależy teraz od decyzji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Wojciech M. przyznał się polskim śledczym do przyjęcia łapówki w Stanach Zjednoczonych. Chciał być za to sądzony w kraju, ale FBI twardo domaga się jego wydania. Wrocławski sąd apelacyjny uznał, że nie ma przeszkód do ekstradycji. W Polsce mógłby dostać za swoje przestępstwo dwa lata więzienia, a w USA grozi mu 50 lat za kratkami i nawet milion dolarów grzywny.

Łapówki dostawał w kopertach – odbierał je w Nowym Jorku.

Gdy FBI wpadło na jego trop – uciekł do Polski. Tam przesłuchali go polscy śledczy i skierowali sprawę do sądu, które przez kilka lat orzekały, że nie ma powodów do ekstradycji. Teraz wrocławski sąd apelacyjny wydał dramatyczny wyrok dla Wojciecha M. - ekstradycja jest możliwa.

- Rolą sądu nie jest ocena tego, czy do ekstradycji dojdzie, czy nie, a jedynie ocena prawna co do tego, czy są przesłanki, które nie pozwalałyby na wydanie polskiego obywatela stronie amerykańskiej - powiedział sędzia Jerzy Skorupka, wskazując, że ekstradycja nie byłaby możliwa, gdyby dotyczyła np. sprawy mającej tło wojskowe, polityczne lub w której obywatelowi Polski groziłaby kara śmierci. Dlatego sąd stwierdził dopuszczalność wydania USA Wojciecha M.

Akta sprawy zostaną teraz przekazane ministrowi sprawiedliwości i to on ostatecznie zdecyduje, czy mężczyzna będzie odpowiadał za swój czyn w Polsce, czy w Stanach Zjednoczonych.

tagi: łapówka USA
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: