NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Pigułka dzień po dla 15-latek!

Pigułka dzień po dla 15-latek!

02.05.2013, godz. 02:00
Pigułka dzień po
foto: dreamstime

To dość szokująca decyzja. "Plan B" - popularnie nazywany "pigułką po" (morning-after pill) - będzie dostępny bez recepty już dla dziewczynek od 15. roku życia. Taką decyzję wydała federalna Agencja ds. Leków i Żywności (Food and Drug Administration - FDA) - donosi Fox News.

To niejedyne zmiany w kwestii dostępności antykoncepcji dla nieletnich. Otóż zgodnie z wytycznymi FDA ten zawierający dużą dawkę hormonów środek antykoncepcyjny nie tylko będą mogły kupować 15-latki bez recepty i zgody rodziców, ale na dodatek będzie on dostępny na półkach - obok prezerwatyw i innych środków czy leków.

Do tej pory morning-after pill była dostępna bez recepty i zgody rodziców tylko dla dziewcząt w wieku 17 lat i starszych. Jednak jakiś czas temu sąd federalny uznał, że granica wieku jest za wysoka. I powoduje to tylko, że młodsze nastolatki, które zachodzą w niechcianą ciążę, rodzą dzieci, ponieważ nie miały dostępu do antykoncepcji.

Teraz do decyzji sądu ustosunkowała się federalna agencja i zezwoliła na obniżenie wieku oraz ogólną dostępność środka. Opinie co do słuszności tej decyzji są mocno podzielone. Niektórzy twierdzą, że spowoduje to jeszcze większą rozwiązłość u dzieci, inni - że pomoże uniknąć stresu związanego ze zbyt wczesnym rodzicielstwem.

Pigułka "dzień po" jest środkiem, który przyjmuje się po stosunku - im szybciej, tym lepiej. Z reguły jest to od 24 do 48 godzin, chociaż na rynku są też dostępne i takie, które można przyjąć nawet pięć dni po stosunku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: