NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Odwołane koncerty gwiazd i opóźnienia w przylotach Polaków, także do Nowego Jorku. Udręka z wizami

Odwołane koncerty gwiazd i opóźnienia w przylotach Polaków, także do Nowego Jorku. Udręka z wizami

28.07.2014, godz. 00:00
piknik, Donatan, Cleo
piknik, Donatan, Cleo foto:

Awaria systemu informatycznego w amerykańskich ambasadach na całym świecie wywołała niespotykane od lat zamieszanie. Urzędnicy – m.in. w Warszawie – przez 10 dni nie byli w stanie wydawać wiz nieimigracyjnych, uprawniających do wjazdu na terytorium Stanów.

„W systemie wizowym Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu wystąpiły trudności techniczne” – potwierdzili dyplomaci USA w Warszawie. Jak przyznali, „problem ma zasięg globalny, nie ogranicza się do poszczególnych krajów. Przepraszamy wszystkich starających się o wizy za opóźnienia i przedłużający się czas oczekiwania. Dokładamy wszelkich starań, aby rozwiązać problem i spodziewamy się, ze wkrótce system będzie w pełni sprawny. Gdy tylko działanie systemu zostanie wznowione, paszporty z wizami będą dostarczone przez firmę kurierską TNT zgodnie z wybraną formą odbioru”...

Na skutek awarii nie tylko opóźniły się przyloty bliskich wielu mieszkańców Nowego Jorku i sąsiednich stanów, ale też odwołane zostały koncerty kilku polskich gwiazd w różnych częściach Ameryki. Na polonijnym pikniku, który odbył się w niedzielę w Yorkville pod Chicago, oczekiwano Jacka Stachurskiego, Donatana i Cleo, Kukiza oraz Borysewicza i innych artystów. Wcześniej (w piątek) niektórzy z nich mieli zagrać w nowojorskim klubie Europa. Niestety, do Stanów nie dolecieli.

Według nieoficjalnych informacji, powodem zmian na mapie koncertowej jest nie tylko awaria dotycząca wiz. Odnosząc się do imprez zaplanowanych w Nowym Jorku, artyści w emocjonalnych informacjach zamieszczanych w internecie sugerują także błędy po stronie organizatorów.

– Bardzo zależało nam na tych koncertach, dlatego obiecujemy, że przylecimy do USA w pierwszym wolnym terminie weekend – powiedział nam Donatan. Z kolei Paweł Kukiz napisał: „Kontrahent w USA wykupił bilety lotnicze, porezerwował hotele, zapłacił za wydanie wiz i... popłynął na kilkanaście tysięcy dolarów... Nie odzyska tych pieniędzy, bo... siła wyższa”.

Tekst: MJR, JS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: