NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Małżeństwo gejów da zielona kartę w Stanach

Małżeństwo gejów da zielona kartę w Stanach

02.07.2015, godz. 00:00
flaga gejowska, geje
flaga gejowska, geje, homoseksualiści, parada gejów, Nowy Jork, Manhattan, związki homoseksualne foto:

Zgodnie z niedawną decyzją Sądu Najwyższego geje i lesbijki żyjące w Stanach mogą legalnie zawierać związki małżeńskie na takich samych prawach jak pary heteroseksualne. Daje to nie tylko możliwość wiązania się bez obaw i szykan z ukochaną osobą bez względu na jej płeć, ale również daje szansę na to, by móc zalegalizować pobyt w USA.

Jak zapewnił nas nasz ekspert mecenas Marcin Muszyński, małżonkowie tej samej płci będą mogli tak samo wnioski sponsorskie na swoich życiowych partnerów. Małżeństwa osób tej samej płci w całych Stanach Zjednoczonych zostały zalegalizowane stosunkiem głosów 5 do 4.

„Za" opowiedziało się czterech liberalnych sędziów oraz jeden konserwatywny, powołany jeszcze przez prezydenta Ronalda Reagana. Uznali oni, że prawo do małżeństwa jest konstytucyjnym prawem obywatela, niezależnie od orientacji seksualnej. W oświadczeniu napisano, iż „gejów nie należy skazywać na samotność i wyłączenie z jednej z najstarszych instytucji cywilizacji". Do tej pory małżeństwa homoseksualne uznawane były w 37 stanach. Jeśli jeden z partnerów był nielegalnym imigrantem z uwagi na brak przepisów na terenie całych Stanów, nie mógł być sponsorowany na zieloną kartę, gdyż USCIS nie uznawał ich związku małżeńskiego za legalny w świetle prawa.

Jak to wygląda obecnie? Zapytaliśmy o to mecenasa Marcina Muszyńskiego.

– Ze strony prawa imigracyjnego nic się nie zmieni, gdyż obecnie można otrzymać zieloną kartę na podstawie małżeństwa tej samej płci. Warunkiem do tej pory była legalność małżeństwa w stanie, w którym było ono zawierane. Decyzja Sądu Najwyższego uznaje prawo do małżeństwa jako nowe fundamentalne prawo, czyli żaden stan nie może zakazać takich małżeństw i musi takie małżeństwa rejestrować. Tak więc w praktyce pary homoseksualne będą mogły zawrzeć swój związek w każdym stanie i wystąpić o zieloną kartę – mówi mecenas Muszyński.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: