NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka Ksiądz oczyszczony z zarzutów

Ksiądz oczyszczony z zarzutów

28.12.2013, godz. 02:00
ksiądz
foto:

William Linn (62 l.), amerykański ksiądz Kościoła rzymskokatolickiego, skazany i osadzony w więzieniu w związku ze skandalem dotyczącym molestowania seksualnego dzieci, został oczyszczony z zarzutów. Trzech sędziów Superior Court w Filadelfii jednogłośnie uznało, że należy go wypuścić z więzienia – donosi Associated Press.

Jak przypomina agencja, ksiądz William Lynn był pierwszym duchownym w Stanach Zjednoczonych skazanym za „ukrywanie pedofilii” w Kościele katolickim. W lipcu 2012 roku sąd w Filadelfii wymierzył mu karę od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności. Jednak teraz specjalny panel apelacyjny stanu Pensylwania po ponownym zbadaniu sprawy odrzucił dowody przedstawione wcześniej przez prokuraturę.

W uzasadnieniu podkreślono że „dowody były niewystarczające, aby orzec, że Lynn działał świadomie z zamiarem promowania lub ukrywania przestępstwa”.

– Ksiądz Lynn przebywał w więzieniu przez 18 miesięcy za przestępstwo, którego nie popełnił i nie mógł popełnić w świetle prawa. To niewyobrażalne, co spotkało tego człowieka – mówił na konferencji prasowej adwokat duchownego Thomas Bergstrom.

Prokuratura z Filadelfii zapowiedziała odwołanie od decyzji sądu apelacyjnego. Ksiądz Lynn był do 2004 roku sekretarzem ds. kleru w archidiecezji w Filadelfii. Zajmował się tam skargami na księży podejrzanych o pedofilię. W czerwcu 2012 roku sąd uznał go za winnego „przestępczego narażenia na niebezpieczeństwo dzieci”, bo nie zajął się należycie przypadkiem byłego księdza Edwarda Avery’ego, skazanego wcześniej na pięć lat więzienia za napaść seksualną na ministranta.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: