NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zwycięstwo demokratów w kongresie. Są pieniądze na amnestię

Zwycięstwo demokratów w kongresie. Są pieniądze na amnestię

05.03.2015, godz. 04:00
Dolary
foto:

Dla nielegalnych imigrantów to dobra wiadomość. Kongres przyjął ustawę, która zatwierdza plan wydatków Departamentu Bezpieczeństwa Kraju (Department of Homeland Security – DHS) a tym samy zapewni„bezawaryjne” funkcjonowanie tego niezmiernie ważnego urzędu. Co więcej, ustawa została przyjęta bez żadnych modyfikacji dotyczących dyrektyw imigracyjnych Baracka Obamy (53 l.) co oznacza, że są pieniądze na prezydencką amnestię!

Departament Bezpieczeństwa Kraju jest bardzo ważnym resortem, którego ranga urosła jeszcze bardziej po ataku 11 września 2001 roku i do dzisiaj nie zmalała - podobnie jak i ryzyko zagrożenia terrorystycznego. Warto też przypomnieć, że po 9/11 zwiększył się znacznie zakres działania DHS, który objął między innymi wszystkie agencje Urzędu Imigracyjnego, czyli tym samym wszelkie sprawy związane z legalizacją pobytu czy zabezpieczeniem granic. A na to trzeba pieniędzy.

Tymczasem republikanie postanowili je obciąć, głównie po to, by odegrać się na Baracku Obamie. Wściekli za decyzję prezydenta w sprawie imigracji – czyli ogłoszenie rozszerzenia programu ochrony przed deportacją na rodziców i bliskich stałych rezydentów i obywateli USA – chcieli drastycznego zmniejszenia funduszy na Urząd Imigracyjny. A to on miałby „przerabiać” wnioski kwalifikujących się imigrantów. Co więcej, by móc zrobić to sprawnie musiałby zatrudnić dodatkowych pracowników, na co również potrzebne są pieniądze.

Demokraci, podczas batalii w Senacie, skutecznie blokowali republikańskie zmiany w ustawie budżetowej DHS i w końcu udało się przyjąć pierwotny projekt. Trafił on następnie do Izby Reprezentantów, gdzie przewagę mają kongresmani z Partii Republikańskiej, ale i tu udało się! We wtorek późnym popołudniem Izba przyjęła „czystą” ustawę – tzn. bez cięć, które mogłyby zablokować amnestię. Przypomnijmy, że jej los i tak ciągle waży się w sądzie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: