NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zwały śmieci do przerobienia na pieniądze

Zwały śmieci do przerobienia na pieniądze

14.12.2013, godz. 02:00
Zwały śmieci  do przerobienia na pieniądze
foto:

To kolejny krok, by Nowy Jork stał się miastem przyjaznym dla środowiska. Na Brooklynie otwarto właśnie potężny nowoczesny zakład, w którym będzie przeprowadzany pełny recykling nadających się do tego śmieci.

Zakład - Material Recovery Facility - należy do Wydziału Oczyszczania Miasta (Department of Sanitation) i znajduje się w Sunset Park. Jest to największa tego typu pojedyncza inicjatywa od 25 lat, kiedy to miasto zaczęło poważniej podchodzić do sprawy recyklingu. Jak podaje Fox News, w fabryce - której koszt powstania wyniósł aż 110 milionów dolarów i w której znajduje się najnowocześniejszy na świecie sprzęt - będą przerabiane na surowce wtórne śmieci zebrane sprzed domów w całym Nowym Jorku. A dokładnie będą to metal, szkło i plastik. Papier w dalszym ciągu będzie przerabiany w innej fabryce recyklingowej, która znajduje się na Staten Island.

Niemniej przeróbka śmieci nie będzie jedyną specjalnością brooklyńskiego zakładu. Otóż - jak podają przedstawiciele Wydziału Oczyszczania Miasta - zamontowano na nim potężne panele słoneczne, które pozwolą na produkowanie energii: tak dla niego samego, jak i dla okolicy. - Material Recovery Facility powinna posłużyć jako model dla innych miast. Postawiliśmy sobie za cel, że będziemy najbardziej zielonym miastem w Ameryce, i konsekwentnie podążamy ku temu - powiedział podczas uroczystego otwarcia zastępca burmistrza Cas Holloway. - Teraz recykling będzie można przeprowadzać sprawniej, bardziej efektywnie, a przy tym ekologicznie dzięki energii słonecznej. Tę inwestycję odczują pozytywnie wszyscy mieszkańcy metropolii, a już na pewno poczują to w swoich płucach... Nie możemy bowiem zapominać, że są nas tutaj miliony i jeżeli nie będziemy recyklingować śmieci, to zginiemy zasypani przez nie! - dodał wiceburmistrz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: