NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy ZUS-owskie wskazówki

ZUS-owskie wskazówki

29.09.2013, godz. 12:00
Zbigniew Derdziuk
foto:

Kto w najbliższym czasie zamierza przejść na emeryturę na polskich, państwowych warunkach? Już w przyszłym tygodniu w metropolii nowojorskiej odbędą się dni poradnictwa w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających w USA.

Eksperci odpowiedzą na pytania i udzielą wskazówek, jak ubiegać się o wypłatę świadczeń emerytalnych przez polskiego ubezpieczyciela. Dni poradnictwa w Nowym Jorku organizuje Konsulat Generalny RP. Spotkania przewidziano w kilku miejscach metropolii. Pierwsze z nich odbędzie się już we wtorek, 1 października. Porady udzielane będą bezpłatnie, wstęp na spotkania jest wolny. - Specjaliści ZUS wyjaśnią zasady przyznawania świadczeń emerytalno-rentowych i odpowiedzą na indywidualne pytania - mówi Katarzyna Padło, wicekonsul z wydziału prawnego i opieki konsularnej. W szczególności powiedzą, jakie są rodzaje świadczeń emerytalno-rentowych oraz warunki określone polskim ustawodawstwem, niezbędne do uzyskania wypłat. Będą także mówić o zasadach ustalania prawa do polskich świadczeń oraz obliczania ich wysokości z uwzględnieniem przepisów umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i USA. Polonijni seniorzy dowiedzą się wreszcie, jakie są zasady składania wniosków o polskie świadczenia emerytalno-rentowe podlegające tzw. koordynacji na podstawie wspomnianej umowy. Fachowcy z ZUS wskażą odpowiednie formularze i podpowiedzą, jak je poprawnie wypełnić. Eksperci zaprezentują również kanały komunikacji klientów z ZUS. Powiedzą, jak można uzyskać dostęp do indywidualnych kont w ZUS oraz podadzą informacje o nowych sposobach komunikacji (internet, e-mail, Skype, COT).

Dni Poradnictwa w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających w USA, odbędą się w dniach 1-3 października 2013 r.

Porady będą udzielane bezpłatnie

* 1 października 2013 r. (wtorek)

godziny: 18.00 - 22.00

Parafia Holly Cross

na Maspeth

Holy Cross Parish, 61-21 56th Rd

Maspeth, NY 11378

* 2 października 2013 r. (środa)

godziny: 18.00 - 22.00

Centrum Polsko-Słowiańskie

176 Java Street,

2 piętro, pokój 6

Brooklyn, NY 11222

* 3 października 2013 r. (czwartek)

godziny: 18.00 - 22.00

70 Outwater Lane,

4 piętro

Garfield,

New Jersey 07026

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: