NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Żółtaczka na owocach

Żółtaczka na owocach

24.08.2013, godz. 02:00
Warzywa, owoce, jedzenie
foto:

Choć zdrowo i pięknie wyglądają na sklepowych półkach, mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia. Jak donosi NBC News, wirusa żółtaczki odkryto na owocach sprzedawanych w Market Westside znajdującym się na 2589 Broadway.

Wirusa żółtaczki odkryto na krojonych arbuzach, ananasach i kokosach. Owoce były sprzedawane w plastikowych pojemnikach. Urzędnicy z Departamentu Zdrowia apelują do klientów, którzy kupowali owoce od 9 do 22 sierpnia, aby przyjęli odpowiednią szczepionkę. Właściciele Market Westside wydali już oświadczenie, w którym zapewnili, że każdy pracownik został poddany specjalnym badaniom i wszyscy, którzy mieli kontakt z zakażonymi owocami zostali zaszczepieni. Dodali również, że cała partia, która stanowiła zagrożenie, została wycofana ze sprzedaży.

Szacuje się, że w Market Westside każdego dnia sprzedawanych jest około stu gotowych do spożycia pojemników z różnymi mieszankami owocowymi.

Najczęstszymi objawami wirusowego zapalenia wątroby typu A jest; zmęczenie, bóle brzucha, nudności i biegunka. Choroba daje o sobie znać około miesiąca po kontakcie z wirusem. Jeśli potencjalny zagrożony przyjmie szczepionkę w ciągu 14 dni, może zapobiec wystąpieniu choroby.

Żółtaczką można się zarazić przez układ pokarmowy po kontakcie z zakażonym pokarmem lub wodą. Możliwe jest także zakażenie przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną - szczególnie przy nieprzestrzeganiu zasad higieny.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: