NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zostań obywatelem to się naprawdę opłaca

Zostań obywatelem to się naprawdę opłaca

18.05.2013, godz. 02:00
Walter Jeczen
foto:

Obywatelstwo amerykańskie to jedna z najlepszych inwestycji wielu imigrantów. Jednak wiele osób, choć mają zielone karty, nie ubiega się o amerykański paszport. Boją się egzaminu i wysokich opłaty. Czy mają się czego obawiać wyjaśnia Walter Jeczen z Garfield, NJ, który od od 20 lat pomaga naszym rodakom w formalnościach imigracyjnych, usługach podatkowych, czy tłumaczeniach dokumentów.

Kto może ubiegać się o amerykańskie obywatelstwo?

- Po pierwsze osoby, które ukończyły 18 lat. Oprócz tego trzeba posiadać zieloną kartę, czyli status stałego rezydenta przez co najmniej 5 lat (lub przez 3 lata w przypadku uzyskania zielonej karty przez ślub z osobą posiadającą obywatelstwo amerykańskie). W okresie tych 5 (lub 3) lat kandydat na obywatela amerykańskiego musi przebywać w USA większość czasu, tzn. przez co najmniej 30 miesięcy w ciągu ostatnich 5 lat lub co najmniej 18 miesięcy w ciągu ostatnich 3 lat w przypadku małżeństwa z obywatelem USA. Do okresu nieobecności liczy się każdy dzień, nawet częściowo spędzony poza USA. Podliczeniu podlegają nawet krótkie wyjazdy, jeśli nastąpiło przekroczenie granicy np. na weekend do Kanady czy Meksyku. Żaden z wyjazdów poza USA nie mógł trwać dłużej niż 6 miesięcy, gdyż wyjazd na dłużej niż pół roku przerywa okres oczekiwania na obywatelstwo. Po powrocie z wyjazdu trwającego ponad 6 miesięcy można ponownie składać aplikację N-400 dopiero po upływie 4 lat.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc przystąpić do egzaminu na obywatelstwo?

- Kandydat musi wykazać, że posiada dobry charakter moralny ("good moral character"). Co w uproszczeniu oznacza, że przyszły obywatel amerykański nie kłamał starając się o stały pobyt w Stanach Zjednoczonych, nigdy nie był w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą jednocześnie, rozliczał się z podatków za każdy rok przepracowany w USA, nie jest i nie był zamieszany w nielegalną działalność związaną z narkotykami, prostytucją lub hazardem, nie popełnił przestępstwa kryminalnego.

A co z mandatami, które czasami się zdarzają?

- Piraci drogowi mogą spać spokojnie. Nie liczą się mandaty za wykroczenia drogowe. Ważne jest to, aby nie dostać mandatu za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Na co jeszcze zwracają uwagę urzędnicy, którzy sprawdzają aplikacje?

- Kandydat na obywatela amerykańskiego nie może być aresztowany. Kara za przewinienia nie może przekraczać $500. Jeśli będzie to większa suma aplikacja odpada.

A jak wygląda sytuacja osób, które płacą alimenty?

- Jeśli kandydat na obywatela wywiązuje się z wyroku sądowego i płaci alimenty, nie ma przeciwwskazań.

O czym przed składaniem wniosku o obywatelstwo powinni pamiętać mężczyźni?

- Jednym z warunków przestrzegania Konstytucji, który trzeba spełnić przed złożeniem podania o obywatelstwo dotyczy mężczyzn, którzy mieszkali w USA w wieku pomiędzy 18 a 26 rokiem życia. Powinni przynieść dowód, że zostali zarejestrowani w USA do wojska, czyli numer rejestracji do Selective Service - lub wiarygodnie wytłumaczyć powód, dlaczego rejestracja nie została wykonana.

Kiedy osoby, które posiadają zieloną kartę, mogą ubiegać się o obywatelstwo?

- Kandydaci, którzy spełniają warunek dotyczący stałego pobytu na terenie USA mogą składać podanie o obywatelstwo na 90 dni przed upływem 5 lat od daty otrzymania zielonej karty. W przypadku małżeństwa z obywatelem USA podanie można składać na 90 dni przed upływem 3 lat od otrzymania zielonej karty pod warunkiem, że upłynęło również 3 lata od daty ślubu.

Czyli po złożeni aplikacji, czekamy na wyznaczoną datę egzaminu?

- Tak, każdy kandydat na obywatela musi zdać egzamin z historii i struktury rządu Stanów Zjednoczonych.

Czy wszyscy muszą zdawać egzamin na obywatelstwo po angielsku?

- Nie. Egzamin można również zdawać po polsku. Jednak dotyczy to tylko wybranej grupy osób. Trzeba mieć skończonych co najmniej 50 lat i posiadać zieloną kartę od przynajmniej 20 lat lub mieć ukończonych co najmniej 55 lat i posiadać zieloną kartę od przynajmniej 15 lat. W tych wypadkach na egzamin można przyjść z tłumaczem.

A w jakich wypadkach kandydaci mogą zostać zwolnieni z egzaminu na obywatelstwo?

- Niektóre osoby mogą zostać zwolnione z egzaminu z powodu stanu zdrowia, jeżeli np., gdy leczą się gdyż mają problemy związane z pamięcią. Osoby te muszą dostarczyć zaświadczenie od lekarza-specjalisty wystawione na druku N-648.

Kiedy tak naprawdę stajemy się obywatelami amerykańskimi?

- Po egzaminie kandydat musi złożyć przysięgę lojalności i przestrzegać Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Faktycznie po zdanym egzaminie dopiero złożenie przysięgi nadaje obywatelstwo USA.

A ile wynoszą opłaty?

- Opłata imigracyjna za podanie o obywatelstwo wynosi $595 plus $85 za odciski palców, czyli razem $680. Jest to spory wydatek, ale na podstawie historii życiowych wielu klientów twierdzę, że jest to jedna z najlepszych inwestycji.

Proszę powiedzieć, jakie konkretnie korzyści płyną z posiadania obywatelstwa amerykańskiego dla przeciętnego imigranta?

- Wystarczy porównać, na odnowienie zielonej karty trzeba wydawać co 10 lat $450. Zieloną kartę można jednak stracić z różnych powodów i nie daje ona takich możliwości i różnych ulg, jakie gwarantuje posiadanie obywatelstwa. Lista samych korzyści finansowych znacznie przekracza opłatę za aplikację o obywatelstwo. Przykładem są mniejsze potrącenia od emerytury Social Security przekazywanej do Polski przez obywateli USA czy szerszy zakres pomocy społecznej dostępnej w Stanach Zjednoczonych tylko dla obywateli. Opłata za aplikację wielokrotnie zwraca się w postaci wymiernych korzyści finansowych wymienionych powyżej. Inne, często ważniejsze korzyści to możliwość sponsorowania rodziny, uzyskania paszportu USA, dłuższych wyjazdów za granicę, możliwość podjęcia pracy w instytucjach rządowych czy prawo do głosowania w wyborach. Dzieci obywateli automatycznie uzyskują też obywatelstwo amerykańskie zwykle bez względu na miejsce urodzenia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: