NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zniosą Polakom wizy do USA? Jest nowy projekt popierany przez obie partie w Kongresie!

Zniosą Polakom wizy do USA? Jest nowy projekt popierany przez obie partie w Kongresie!

19.03.2015, godz. 15:43
Mike Quigley - wizy USA
Kongresman Mike Quigley z Chicago foto: Archiwum

Zniosą Polakom wizy do USA? Czy tym razem się uda? To pytanie pojawia się przy każdej inicjatywie w Waszyngtonie, która pozwoliłaby na zniesienie wiz. Na Kapitolu pojawił się właśnie projekt, zaprezentowany przez kongresmana Mike'a Quigleya, który pozwoliłby na rozszerzenie Visa Waiver Program i włączenie do niego obywateli RP. Popierają go przedstawicieli obu partii w Kongresie USA.

Chodzi o Jobs Originated Through Launching Travel (JOLT) Act, czyli ustawę ułatwiającą przepływ turystów i tym samym wpływająca na rozwój tej branży oraz utrzymywanie zatrudnienia i tworzenie nowych miejsc. Została ona właśnie ponownie przedstawiona w komisji Izby Reprezentantów przez dwóch kongresmanów: republikanina z Nevady, Joe'go Hecka oraz demokratę z Illinois, Mike Quigley'a.

Zgłoszony przez nich akt stwarza realne szanse na to, by rozszerzyć program Departamentu Stanu o ruchu bezwizowym, jakim obecnie objętych jest 38 krajów, w tym większość należących do Unii Europejskiej, poza Polską. Zdaniem chicagowskiego polityka już czas najwyższy to zmienić.
– Poza rzeczą oczywistą, jaką jest fakt, że Polska to jeden z największych i najwierniejszych sojuszników USA, rozszerzeniu Visa Waiver Program sprzyja także polityczna atmosfera na arenie światowej, ekonomiczna sytuacja USA i w końcu rzeczywiste dane Departamentu Stanu o spadającej liczbie obywateli RP nie powracających w terminie z USA i spadek odmów w amerykańskiej ambasadzie – napisał w przesłanym do redakcji „Super Expressu” oświadczeniu kongresman Mike Quigley. – Wielką niesprawiedliwością, a nawet wstydem dla USA jest to, że traktuje w taki sposób przyjaciół, a Polska do nich należy. Nie jeden raz potrzebowaliśmy waszego wsparcia i jeszcze nie jeden raz będziemy zapewne potrzebować. Nigdy nie usłyszeliśmy „nie”, dlaczego więc obywatele RP mają słyszeć w ambasadzie „nie” kiedy chcą tutaj po prostu przyjechać, czy to odwiedzić rodzinę bądź turystycznie? – pisze dalej Quigley.

Chicagowski polityk, podobnie jak i jego kolega, uważają również, że niezmiernie ważny jest również aspekt ekonomiczny jaki niesie ze sobą JOLT.
– Nasza ekonomia ciągle potrzebuje boostera. Zamiast zadłużać się wewnętrznie możemy zwiększyć przypływ pieniędzy poprzez ułatwienie przepływu turystów, którzy odwiedzając nasz kraj wydają dolary. Dzięki nim utrzymuje się wiele biznesów i to nie tylko z branży turystycznej – argumentuje Quigley.

Przedstawiona w Kongresie ponownie ustawa spotkała się natychmiast z aplauzem ze strony przedstawicieli Travel Association, którzy przypomnieli, że dzięki rozszerzeniu ruchu wizowego m.in. o Polskę, liczba turystów odwiedzających USA zwiększyła by się o 600 tys. osób rocznie. To z kolei przekłada się na 7 mld dol. zysku i 40 tysięcy miejsc pracy.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: