NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zniesienie wiz dla Polski tematem audycji NPR

Zniesienie wiz dla Polski tematem audycji NPR

18.09.2015, godz. 00:00
visa, USA,
foto:

Tematem audycji ogólnokrajowej publicznej stacji radiowej NPR (National Public Radio), było zniesienie wiz dla Polaków.
Jak zaznaczyli autorzy audycji, program Visa Waiver istnieje od 1986 roku, a w ruch bezwizowy włączeni są obywatele 38 najbliższych sojuszników USA… oprócz Polski. Jessica Vaughan z Centrum Nauk Imigracyjnych, waszyngtońskiego think-tanku, który popiera zmniejszenie ilości imigrantów napływających do USA, wypowiedziała się przeciwko włączeniu Polski do ruchu bezwizowego.

- Program Visa Waiver nie powinien stać się polityczną przysługą bądź nagrodą dla sojuszników - powiedziała w wywiadzie do audycji Vaughan, tłumacząc że Polacy zapewne przekraczaliby 90-dniowy pobyt dozwolony dla turystów z krajów członkowskich programu. - Polacy mają wysoki odsetek odmów wiz do USA, a polscy turyści muszą najpierw udokumentować lepsze spełnianie warunków wizowych - dodała Vaughan.
Jej wypowiedzi spotkały się z falą krytyki Kongresu Polonii Amerykańskiej wschodniego Massachusetts. W liście do Vaughan prezes oddziału Peter Suchcicki sugeruje, że Polska nie szuka politycznych przysług, lecz oczekuje takiego samego traktowania jak inni sojusznicy. Suchcicki zaznaczył w liście, że ruch bezwizowy został przyznany sąsiadom Polski, których poparcie dla polityki amerykańskiej jest nieporównywalny do Polski.
Suchcicki zaznaczył również, że wymogi wizowe wobec obywateli Polski przekładają się niekorzystnie na gospodarkę USA. - Polska jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Europy, a jej obywatele przyjeżdżają do USA w celach turystycznych, by odwiedzić członków rodziny, a nawet na zakupy - pisze Suchcicki. - Polska nie oczekuje przysług od Stanów Zjednoczonych, lecz oczekuje, aby była traktowana tak samo jak inni sojusznicy - argumentuje Suchcicki nakłaniając Vaughan do zbadania sprawy i zmienienia postawy. Raport autorstwa Center for Migrant Studies w Nowym Jorku szacuje, że Polacy to tylko 65,754 osób z ponad 11 milionów nielegalnie przebywających osób w USA.
WEM

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: