NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zniesienie wiz coraz bliżej

Zniesienie wiz coraz bliżej

02.06.2013, godz. 10:01
Zniesienie wiz coraz bliżej
foto:

Czy w końcu się uda? Amerykańscy politycy znów zajęli się sprawą zniesienia wiz dla Polaków. Po tym jak komisja Senatu USA przyjęła projekt ustawy imigracyjnej, do której dołączona jest Jobs Originated through Launching Travel (JOLT) Act. umożliwiająca włączenie Polski do  Visa Waiver Program, rezolucję w sprawie zniesienia wiz dla obywateli RP przyjęła Stanowa Izba Reprezentantów w Illinois.

Jak już pisaliśmy, autorką tejże rezolucji jest Maria Antonia "Toni" Berrios (36 l.), reprezentująca od 2003 roku 39th District w Illinois House of Representatives z ramienia Partii Demokratycznej.

- Przyjęcie tej rezolucji to wielki sukces i kolejny krok na drodze do zniesienia wiz dla Polaków  - mówi Berrios. - Dla mnie jest po prostu nie do pojęcia to, że obywatele Polski, która od lat jest najwierniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, muszą starać się w amerykańskich ambasadach o wizy - dodaje

Choć w żyłach "Toni" Berrios  płynie latynoska krew, to niejeden raz udowodniła, że ma wielkie serce dla Polaków. Jej zdaniem jeżeli argument lojalnościowy nie przemawia do polityków na Kapitolu, to powinni wziąć pod uwagę ekonomiczny.  -  Włączając Polskę do Visa Waiver Program, nasze kraje będą mogły rozwijać poprawne relacje. Dotyczy to zarówno rozwinięcia stosunków ekonomicznych, jak i wymiany turystycznej -  mówi Berrios. Przypomnijmy, że w Senacie złożono - wraz z projektem reformy imigracyjnej - projekt ustawy Jobs Originated through Launching Travel (JOLT) Act. Ustawa ta zakłada zmianę w kryteriach włączenia danego kraju do ruchu bezwizowego. Zgodnie z nimi pod uwagę miałby być brany odsetek osób pozostających w USA po wygaśnięciu wizy. A ustalone limity kwalifikowałyby nasz kraj. Optymistą co do tego, że tym razem ustawa przejdzie i Polacy -  tak jak większość obywateli krajów Unii Europejskiej - będą mogli podróżować do USA bez wiz, jest kongresman Michael "Mike" Quigley (55 l.), który od dawna walczy o to, by Polska została włączona do VWP. Jak nam powiedział w niedawnym wywiadzie, nadzieję na sukces zwiększa właśnie to, że JOLT został włączony do projektu ustawy imigracyjnej. Ustawa JOLT ma na celu promocję turystyki do Stanów Zjednoczonych i reformę przestarzałego systemu wizowego. Cieszy się ona poparciem wpływowych organizacji lobbingowych promujących rozwój turystyki, jak np.  U.S. Travel Association, U.S. Chamber of Commerce, National Retailers Federation, American Gaming Association, National Association of Counties oraz 88 organizacji wchodzących w skład sojuszu Discover America Program.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: