NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zmarł profesor Hilary Koprowski

Zmarł profesor Hilary Koprowski

15.04.2013, godz. 02:00
HILARY KOPROWSKI
foto:

W wieku 96 lat zmarł Hilary Koprowski. Urodzony w Polsce twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio od kilku miesięcy zmagał się z chorobą. Naukowiec umarł w swoim domu w Filadelfii, w którym mieszkał od 1957 r.

- Był świetnym ojcem, oryginalnym i charyzmatycznym. To najwspanialszy człowiek, którego kiedykolwiek poznałem - powiedział agencji AP jego syn Christopher Koprowski.

Jak podaje Huffingtonpost.com Hilary Koprowski urodził się w Warszawie 5 grudnia 1916 r. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Był lekarzem wirusologiem i immunologiem. Studiował też w konserwatorium muzycznym w Warszawie oraz w Akademii św. Cecylii w Rzymie. Od 1944 r. przebywał w USA, gdzie opracował pierwszą na świecie szczepionkę przeciw wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina.

Szczepionka Koprowskiego po raz pierwszy została podana 27 lutego 1950 r. Natomiast pierwsze masowe szczepienie miało miejsce w roku 1958 r. w Kongu. Dzięki doustnej formie podawania w ciągu zaledwie sześciu tygodni zaszczepiono ponad 250 tys. dzieci i niemowląt.

W 1959 r. prof. Koprowski zorganizował akcję przekazania Polsce 9 milionów dawek tej szczepionki, dzięki czemu liczba zachorowań zmniejszyła się z ponad tysiąca w 1959 r. do 30 w 1963 r.

Jak podaje AP, opublikował ponad 880 prac naukowych, był członkiem licznych prestiżowych stowarzyszeń naukowych. Od 1957 r. do 1991 r. kierował Instytutem Biotechnologii i Zaawansowanej Medycyny Molekularnej oraz Centrum Neurowirusologii na Uniwersytecie Thomasa Jeffersona w Filadelfii. Pod jego kierownictwem opracowano szczepionkę przeciw różyczce i wściekliźnie.

Polski naukowiec był również autorem utworów muzycznych. Zanim trafił do Stanów, w Rio de Janeiro zarabiał, ucząc gry na pianinie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: