NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Złoty słabszy, dolar zyskuje. Jak za starych, dobrych czasów…

Złoty słabszy, dolar zyskuje. Jak za starych, dobrych czasów…

22.10.2014, godz. 00:00
dolar
foto:

Jedziecie do Polski? Wysyłacie pieniądze bliskim nad Wisłą? No to możecie sobie zaśpiewać „Powróćmy jak za dawnych lat”…  Dolar dawno nie był tak mocny w stosunku do złotówki, a ma być jeszcze mocniejszy!

Według ekspertów walutowych cytowanych przez „Rzeczpospolitą”, cena dolara już wkrótce osiągnie wkrótce 3.5 zł. Co więcej, według najbardziej optymistycznych prognoz, może sięgnąć nawet 3.7 zł.

Dla przeciętnego Polaka pracującego w Nowym Jorku, oznacza to, że wysyłając rodzinie do kraju te same 100 dolarów, tak naprawdę pośle im więcej pieniędzy. Bo o ile jeszcze kilka tygodni temu rodzina wymieniała je na 320 złotych, to wkrótce może dostać za nie 370! A to spora różnica.

Skąd to umacnianie się dolara wobec złotówki? Otóż inwestorzy wierzą, że kondycja amerykańskiej gospodarki będzie się w dalszym ciągu poprawiać, zwłaszcza w porównaniu z innymi częściami świata. U.S. Dollar Index – czyli wskaźnik mierzący zachowanie amerykańskiego dolara względem koszyka najważniejszych walut innych krajów – już począwszy od końcówki września znalazł się na najwyższym poziomie od czterech lat. W ciągu minionych sześciu miesięcy dolar zyskał w stosunku do euro ponad 8 proc.

Według ekonomistów wzrostowi wartości amerykańskiej waluty sprzyjają także spekulacje, że prędzej czy później Federal Reserve musi zacząć podnosić stopy procentowe w reakcji na ożywienie gospodarcze.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: