NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zjednoczeni za reformą przeciw deportacjom

Zjednoczeni za reformą przeciw deportacjom

12.04.2013, godz. 02:00
USA
foto:

Nie rozdzielajcie naszych rodzin. Nie zabierajcie naszych rodziców. Pozwólcie nam żyć w tym kraju godnie i dawać mu to, co mamy najlepszego do zaoferowania - tak skandowały dziesiątki tysięcy imigrantów na pikietach, które odbywają się od środy w 18 stanach Ameryki. Najważniejsza manifestacja - jak już pisaliśmy w "Super Expressie" - miała miejsce w stolicy, przed Kapitolem, gdzie Gang of Eight dokonuje ostatnich poprawek projektu ustawy imigracyjnej.

Jak przypomina CBS News, ustawa ma pozwolić zalegalizować pobyt 11 milionom imigrantów, którzy przebywają w USA od lat bez uregulowanego statusu. Ale nie tylko - będzie ona również zmieniać przepisy dotyczące dostępności wiz imigracyjnych dla pracowników tak wysoko wykwalifikowanych, jak i dla zwykłych robotników. Ma regulować - a dokładnie uprościć - procedury sponsorowań pracowniczych - chodzi szczególnie o sponsorowania na stały pobyt zagranicznych absolwentów kierunków ścisłych na amerykańskich uczelniach. W tej kwestii lobbował mocno nawet sam szef Facebooka - Mark Zuckerberg (29 l.). Ma też stworzyć prostszy system umożliwiający pracodawcom sprawdzenie, czy dana osoba ma prawo do pracy w USA - co ma zapobiec zatrudnianiu na czarno.

Oczywiście ma również dać wytyczne co to tego, w jaki sposób zabezpieczyć i uszczelnić amerykańską granicę, aby nie dopuścić do napływu nowej fali nielegalnych imigrantów.

Ma być i kąsek dla Polaków - planuje się zmienić reguły tak, by nasz kraj objął program ruchu bezwizowego.

Komentatorzy Fox News podkreślają, że treść "ustawy amnestyjnej" - zanim będzie głosować nad nią cały Kongres i wejdzie ona w życie - będzie się trochę zmieniać w czasie przesłuchań w poszczególnych komisjach. Ale dla zainteresowanych - czyli 11 milionów imigrantów - najważniejsze jest to, że - tak czy inaczej - dzięki reformie w końcu będą mogli wyjść z cienia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: