NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zielona karta przez pracodawcę

Zielona karta przez pracodawcę

19.04.2015, godz. 18:04
Marcin Muszyński
foto:

O sponsorowaniu i wizach pracowniczych H-1B rozmawiamy z adwokatem imigracyjnym, mecenasem Marcinem Muszyńskim.

Dopiero połowa kwietnia, a limit wiz pracowniczych H-1B już wyczerpany. Choć taka sytuacja nie jest dla nikogo niespodzianką, jakie istnieją alternatywy dla osób, które mają pracodawców chętnych do sponsorowania swoich pracowników na zieloną kartę?
- Mimo, że wyczerpany limit wiz pracowniczych H-1B nie jest żadnym zaskoczeniem, to liczba 233 tysięcy złożonych wniosków wciągu pierwszych 5 dni kwietnia jest zawrotna i pokazuje jak prawo imigracyjne nie nadąża za rozwijającą się ekonomią USA. Alternatywą dla wizy pracowniczej jest zielona karta, o którą można się ubiegać przez pracodawcę. Obecnie można ją otrzymać w około 12 miesięcy.

Czy można ubiegać się o zieloną kartę przez pracodawcę nie mając wizy pracowniczej?
- Oczywiście. Wiele osób jest mylnie przekonanych, że - aby uzyskać zieloną kartę przez pracę - trzeba mieć najpierw wizę pracowniczą. Nic bardziej błędnego. Sponsorowanym można być mając praktycznie każdą wizę, nawet wizę turystyczną. Pamiętajmy jednak, że rozpoczęcie sponsorowania nie zmienia naszego statusu imigracyjnego.

Czyli, aby rozpocząć sponsorowanie przez pracodawcę nie trzeba u pracodawcy pracować?
- Tak. W większości przypadków u pracodawcy wręcz nie można pracować, gdyż aby móc pracować trzeba mieć pozwolenie na pracę lub status, który do pracy upoważnia. Proszę nie szukać logiki w prawie imigracyjnym.

Czy osoby przebywające w Polsce mogę się sponsorować przez pracodawcę?
- Jak najbardziej. Proces wygląda tak samo z wyjątkiem ostatniego etapu.

Jakie są podstawowe warunki sponsorowania przez pracodawcę?
- Przede wszystkim potrzebny jest pracodawca, który wyrazi chęć rozpoczęcia sponsorowania pracowniczego; innymi słowy pracodawca musi złożyć ofertę pracy imigrantowi. Ponadto pracodawca musi udokumentować, że jest w stanie zapłacić sponsorowanej osobie wymaganą pensję. W związku z powyższym, pracodawca musi przedstawić rozliczenie podatkowe.

Czy są określone zawody, które się kwalifikują do sponsorowania pracowniczego?
- Nie ma żadnych określonych zawodów. Musimy jedynie udowodnić to, że pracodawca poszukuje osoby na stanowisko, na które nie może znaleźć osoby na lokalnym rynku pracy. Jest wiele takich zawodów; od kucharzy w etnicznych restauracjach po księgowych i programistów komputerowych. Wszystko zależy od wymagań pracodawcy oraz od lokalnego rynku pracy.

Czy trzeba mieć specjalne wykształcenie, aby móc być sponsorowanym?
- Wykształcenie zależy od zawodu, w jakim jesteśmy sponsorowani. Niektóre zawody wymagają wykształcenia inne wymagają tylko doświadczenia zawodowego. Obecnie, wszystkie kategorie sponsorowania w praktyce trwają tyle samo. Innymi słowy czas oczekiwania na zieloną kartę na stanowisku architekta z wykształceniem wyższym trwa tyle samo, co zielona karta w zawodzie kucharza z dwuletnim doświadczeniem zawodowym.

Jak wygląda cały proces?
- Pierwszym etapem jest Departament Pracy. Na tym etapie występujemy o pensję dla sponsorowanej osoby oraz dajemy ogłoszenia w celu udowodnienia, że pracodawca nie może znaleźć osoby na sponsorowane stanowisko. Drugim etapem jest petycja w Urzędzie Imigracyjnym, która weryfikuje zdolność finansową pracodawcy do zapłacenia przyszłej pensji osobie sponsorowanej oraz weryfikacja wykształcenia lub doświadczenia zawodowego imigranta. Trzecim etapem jest wystąpienie o zieloną kartę.

Ile trwa cały proces?
- Obecnie proces sponsorowania przez pracodawcę trwa bardzo krótko, gdyż po około 12 miesiącach można już otrzymać pozwolenie na pracę. Pamiętajmy jednak, że prawo imigracyjne ustala roczny limit zielonych kart, jakie mogą być wydane w danej kategorii, dlatego czas oczekiwania zależy od liczby aplikacji złożonych przed nami.

O czym należy pamiętać?
- Najważniejszą kwestią przy sponsorowaniu pracowniczym jest fakt, że samo rozpoczęcie sponsorowania nie zmienia naszego statusu imigracyjnego. Innymi słowy podczas trwania sponsorowania pracowniczego musimy być w USA legalnie. Na przykład, jeśli chodzimy do szkoły, to musimy kontynuować uczęszczanie do szkoły, aby utrzymać nasz legalny status. Nasz status zmienia się dopiero w momencie, kiedy wystąpimy z aplikacją o zieloną kartę. Obecnie taką aplikację można złożyć po około 9 miesiącach od daty rozpoczęcia całego procesu. Drugą bardzo ważną sprawą jest weryfikacja kondycji finansowej pracodawcy przed rozpoczęciem całego procesu. Bardzo często się zdarza, że po zatwierdzeniu naszego wniosku przez Departament Pracy, Urząd Imigracyjny nie zatwierdza wniosku ze względu za zbyt słabe rozliczenia podatkowe.

Czy osoby, które są w USA nielegalnie mogą się sponsorować?
- Obecne prawo imigracyjne zezwala na wystąpienie o zieloną kartę na podstawie sponsorowania pracowniczego osobom, które są w USA legalnie lub są objęte paragrafem 245(i). Rozpocząć sponsorowanie pracownicze może zatem każdy, ale nie każdy z takiego sponsorowania skorzysta przy obecnym prawie. W innej sytuacji są studenci F-1 oraz osoby na statusach J-1, które obowiązują odmienne przepisy.
Rozmawiał Marcin Żurawicz

Dodatkowych informacji na temat wiz pracowniczych można uzyskać kontaktując się z kancelarią mec. Muszyńskiego pod numerem telefonu; (718) 389-7580 (Greenpoint) lub (646) 669-9797 (Manhattan) lub odwiedzając stronę internetową www.adwokatmuszynski.com.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: