NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zielona karta dla młodych nielegalnych w 5 lat!

Zielona karta dla młodych nielegalnych w 5 lat!

28.05.2013, godz. 02:00
USA, zielona karta
foto:

Zaaprobowany w minionym tygodniu przez senacką komisję projekt ustawy imigracyjnej to duży ukłon w kierunku najmłodszych nielegalnych imigrantów. Nie tylko daje im szansę na legalizację pobytu, ale ustawia ich w innej kategorii! Ich marzenie ma szansę spełnić się już po pięciu latach. Tyle bowiem będą czekać na uzyskanie zielonej karty - donosi "Haffington Post". Decyzja senatorów została przyjęta z wielkim aplauzem przez nowojorskie organizacje imigracyjne.

- Walka o marzenia tych młodych imigrantów trwa ponad dziesięć lat. Dream Act jako ustawa był zgłaszany wielokrotnie i niestety za każdym razem przepadał. Teraz jest realna szansa, że nie będzie to już jakieś odległe marzenie - powiedział "Super Expressowi" Javier Valdes z Make the Road New York, organizacji walczącej o prawa imigrantów. - Szanuję bardzo to, że politycy w Waszyngtonie przyjrzeli się losom i sytuacji tych młodych ludzi i postanowili uprzywilejować ich w tym projekcie. Nie zapominajmy, że większość tych młodych imigrantów przybyła do Ameryki jako małe dzieci. To ich rodzice zadecydowali za nich o ich losie. Nie można ich winić, bo chcieli dla nich lepszego życia - dodaje Valdes.

Przypomnijmy, że stworzona przez tzw. Gang of Eight ustawa imigracyjna stwarza drogę do legalizacji pobytu milionom imigrantów. Nie jest to ścieżka usłana różami... Mówiąc w skrócie - większość osób będzie musiała nauczyć się angielskiego, zapłacić kary, zaległe podatki, przejść pozytywnie sprawdzanie przeszłości kryminalnej, utrzymać ciągłość zatrudnienia i w sumie czekać 13 lat na możliwość legalizacji pobytu w USA.

Ale młodzi imigranci - a dokładnie ci, którzy przebywali w Stanach od 31 grudnia 2011 roku i przekroczyli granicę przed ukończeniem 16. roku życia oraz ukończyli w USA szkołę średnią bądź zdali GED - będą potraktowani inaczej. Osoby te będą miały szansę na uzyskanie zielonej karty w pięć lat. Co więcej, projekt zakłada, że będą zwolnieni z kar finansowych. W ustawie zapisano również, że młodzi imigranci, którzy zostali deportowani w okresie do 2012 roku - tylko z powodu nielegalnego pobytu - będą mieli szansę na ponowny wjazd do USA i staranie się o legalizację w ramach reformy imigracyjnej.

Z kolei demokratyczny senator z Connecticut Richard Blumenthal zaproponował zapis, który pozwoli wszystkim "marzycielom" (Dreamers) zgłaszać się do amerykańskiej armii i już po roku służby będą mogli uzyskać obywatelstwo.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: