NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zgodna na specjalne dokumenty tożsamości – także dla imigrantów o nieuregulowanym statusie! Nowojorska gra w karty

Zgodna na specjalne dokumenty tożsamości – także dla imigrantów o nieuregulowanym statusie! Nowojorska gra w karty

27.06.2014, godz. 19:19
NYC, NY, Nowy Jork, New York City,
foto:

Stało się dokładnie tak, jak zapowiadaliśmy. Rada Miejska przyjęła ustawę wprowadzającą New York City Identity Card, czyli kartę identyfikacyjną nowojorczyka. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla nielegalnych imigrantów oraz osób, które z najróżniejszych powodów nie mogą wyrobić sobie ID w Wydziale Komunikacji (Department of Motor Vehicle – DMV).

O stanowe ID – czy to prawo jazdy bądź tylko tzw. kartę identyfikacyjną – może się starać legalny mieszkaniec lub rezydent Stanów Zjednoczonych, posiadający Social Security Card. Dla nieudokumentowanych imigrantów stanowy dokument jest więc niedostępny. Jedyne, czym mogą się posługiwać to paszport, ale bardzo często dokument ten jest już nieważny. A brak ważnego ID mocno utrudnia życie – uniemożliwia założenie konta w banku, korzystania z wielu programów miejskich a nawet grozi trafieniem do aresztu.

Dlatego decyzja nowojorskich radnych o wprowadzeniu karty nowojorczyka jest dla nich tak dobra. Bowiem, aby wyrobić sobie New York City Identity Card, nie trzeba będzie udowadniać swojego statusu imigracyjnego. Chętny będzie musiał okazać dokument potwierdzający jego tożsamość oraz to, że mieszka w jednej z pięciu dzielnic metropolii.

Teraz, jak zapowiedzieli radni, będą ustalane szczegóły: jak będzie wyglądać karta nowojorczyka, jak technicznie ma przebiegać procedura starania się o nią oraz która miejska agencja będzie za to odpowiedzialna.

Politycy mają nadzieje, że już z końcem roku każdy – bez wyjątku – mieszkaniec NYC będzie mógł składać wniosek o New York City Identity Card.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: