NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Zbierają podpisy, ślą listy… Ratują polski kościół

Zbierają podpisy, ślą listy… Ratują polski kościół

11.11.2014, godz. 00:00
Polscy parafianie, Poughkeepsie
foto: Katarzyna Dudało

Polscy parafianie z Poughkeepsie w stanie Nowy Jork nie odpuszczą. Jak pisaliśmy, ich kościół zalazł się na liście przeznaczonych do likwidacji. W minioną niedzielę po mszy zebrano ponad 200 podpisów pod petycją, która zostanie wysłana do kardynała Timothy Dolana.

– Na nabożeństwo przyszło mnóstwo parafian oraz zaproszonych gości. Nie oddamy bez walki naszej świątyni, którą zbudowali polscy imigranci w 1901 roku – mówi nam Katarzyna Dudało, parafianka mocno zaangażowana w życie kościoła.

Po mszy została zorganizowana uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości Polski. Wzięły w niej udział dzieci uczęszczające do Szkoły Języka Polskiego przy parafii św. Józefa w Poughkeepsie.

– Wszystko wskazuje na to, że ta polska młodzież, która tak pięknie przygotowała akademię i każdego tygodnia bierze czynny udział w polskich mszach, niebawem nie będzie miała już swojego kościoła – mówi Dudało.

Parafianie robią co w ich mocy aby kardynał Timothy Dolan nie zamknął ich świątyni. – Chcemy nazbierać 2 tysiące podpisów pod petycją. Zanim jednak to zostanie zrobione, w poniedziałek wysłaliśmy list do Kardynała – opowiada Dudało. Parafianie nie mogą uwierzyć, że ich kościół, który sami wybudowali z własnych pieniędzy utrzymują i płacą składki na kurię w ramach akcji Cardinal Appeal, zostanie im zabrany.

– Takie posunięcie spowoduje rozpad Polonii mieszkającej w Hadson Vally – smutno dodaje pani Krystyna. Każdy może przyłączyć się do akcji uratowania polskiej parafii - wystarczy podpisać petycję, którą można znaleźć na stronie www.facebook.com/NaszaSzkolaPolska.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: